Řídíte v opilosti? Jaké finanční sankce vás čekají, když vás chytí?

Každý den se v televizních zprávách dozvídáme o dopravních nehodách, které se staly během dne. Většina z nich bývá zaviněna z nepozornosti, jindy za to může nezodpovědný řidič, který usedl za volant pod vlivem alkoholu. Pokud i vy znáte člověka nebo dokonce takovým člověkem jste, kdo často řídí z jakéhokoliv důvodu opilý, pořádně zbystřete. Jestli vás totiž chytí, hrozí vám obrovské finanční sankce. Víte, do jakých výšin se mohou vyšplhat?

Každý řidič ví, že se v opilosti nemá usedat za volant. Bohužel málokterý řidič to dodržuje. Pokud bychom byli zodpovědní, pokud bychom nemysleli jenom na sebe, mohl by se konečně začít snižovat počet dopravních nehod, které dnes a denně vznikají na silnicích. V průměru se denně stane v České republice dvanáct dopravních nehod, které jsou zaviněny opilými řidiči. Jenom během loňského roku se na silnicích stalo zhruba 4300 vážných dopravních nehod, které zavinili řidiči v opilosti. Bohužel ne vždy se nehody obejdou bez zranění, většinou při nich někdo zemře. Během loňského roku při nehodách v opilosti zemřelo 48 lidí.

Mnozí řidiči vědí, že mohou dostat pokutu, ale nevědí, jak velká pokuta je. Kdyby to však věděli, možná by si jízdu pod vlivem alkoholu rozmysleli. Pojďme si tedy říct, do jakých výšin se mohou vyšplhat finanční sankce či jaké jsou další postihy.

Do 0,3%

Pokud při silniční kontrole nadýcháte do tří desetin procenta, jedná se pouze o přestupek, při kterém vám nebudou odebrány body. Můžete však dostat finanční pokutu, která se může vyšplhat až do dvaceti tisíc korun. Kromě toho vám hrozí i zákaz vězení, a to v rozmezí od půl roku do jednoho roku.

Do 1%

Jestli by policisté zjistili, že jste nadýchali od tří desetin procenta do jednoho procenta, stále se jedná o přestupek, díky kterému vám však už body seberou. Seberou vám konkrétně sedm bodů, hrozí vám finanční pokuta do výše padesáti tisíc korun a zákaz řízení se můžou protáhnout až do dvou let.

Nad 1%

Pokud se stane, že nadýcháte nad jedno procenta, už se jedná o trestný čin. Strhnou vám nejen sedm bodů, ale taky vás čeká peněžitý trest, zákaz řízení a kromě toho vám hrozí i odnětí svobody až na jeden rok.