Změny daňových odpočtů za letošní rok

Jelikož je začátek nového roku, je to opět i čas plný změn. V současné době se budeme potýkat s mnoha reportážemi v televizi, které budou pojednávat o změnách, které nás letos čekají. Změny se budou týkat hlavně daní či záloh na zdravotní či sociální pojištění, ale taky bude plno změn ve světě finanční jako takových – změní se výše přídavků na děti, zavede se otcovské, kromě toho se budeme moct těšit na dlouhodobé ošetřovné. Nyní se však pojďme zaměřit na daňové odpočty pro letošní rok.

Každým rokem přichází skutečně celá řada změn. Nyní bude možné roční daňový základ snížit o daňové odpočty. Ty se za poslední rok zvýšily, tudíž si budete moct zredukovat váš daňový základ ještě více.

Otázkou však je, kdo na dani z příjmů ušetří, tedy kdo zaplatí za rok 2017 méně?

Co jsou to daňové odpočty?

Daňové odpočty jistě dobře známe. Je to něco, co nám sníží daňový základ. Daňové odpočty se v tomto roce budou moct uplatnit v podobě darů, taky v podobě penzijního připojištění a taky v podobě doplňkového penzijního spoření. Taky se do této skupiny řadí i životní pojištění.

Kdy lze daňové odpočty uplatnit?

Pokud se řadí k osobám samostatně výdělečně činným či pokud podnikáte jako společnost, moc dobře víte, kdy lze daňové odpočty uplatnit. Lze je uplatnit jednou za kalendářní rok, a to buď v ročním zúčtování daně, nebo právě v daňovém přiznání, na které je nutné aktuálně myslet. Zaměstnanci si daňové odpočty uplatňují u svého zaměstnavatele tím, že požádají o provedení ročního zúčtování daně.

Je třeba zmínit, že se výše daňových odpočtů zvýšila. U penzijního připojištění se letos může uplatnit čtyřiadvacet tisíc korun (za rok 2016 se mohlo jen dvanáct tisíc korun), dále se zvýšil i maximální daňový odpočet u životního pojištění, kdy došlo taky ke zvýšení z dvanácti na čtyřiadvacet tisíc korun.