Jak v domácnosti chytře ušetřit

Napjatý rozpočet trápí nejednu domácnost. Mnozí lidé by přitom mohli ušetřit velice snadno, a to i bez odpírání a strádání. Stačí znát několik správných triků, neplýtvat a přemýšlet o tom, jak žijeme. 

Šetřete vodou 

Výdaje za vodu jsou měsíčně v řádech stokorun, mnozí přitom holdujeme koupelím s přeplněnou vanou, superdlouhým sprchám nebo praní poloprázdných praček. Omezte tyto činnosti a ušetříte jak finance, tak i planetu. Skvělým pomocníkem může být i spořič vody, perlátor či úsporná hlavice, které sníží průtok. Nezapomeňte také zastavovat vodu během čištění zubů nebo mydlení se ve sprše. 

Vyrobte si čisticí prostředky 

K domácímu úklidu zdaleka nepotřebujete drahé značkové prostředky. Mnohdy dokonce ještě lépe poslouží doma vyrobené čističe z poctivých surovin. Třeba na praní je skvělá směs prací sody, jedlé sody a strouhaného pracího mýdla. Místo aviváže vystačíte s octem a esenciálním olejem. Místo dezinfekce povrchů používejte jedlou sodu, na čištění a zbavení pachů ocet. Lesk dřeva či kůže zajistí olivový olej, s mastnotou si poradí sůl. Na skvrny platí citron nebo jedná soda. 

Nábytek ani oblečení nemusí být nové 

Pokud plánujete zvelebení interiéru, projděte nejprve bazary nebo online Marketplace. Najdete zde zánovní kousky za poloviční ceny, případně můžete koupit úplně starý kus za pár korun a stylově si ho zrenovovat. Často stačí jen trocha barvy, navíc budete mít ze sebe skvělý pocit a odlehčíte i planetě. Totéž platí o oblečení. V second-handech či bazárcích koupíte oblečení za zlomky ceny, mnohdy přitom může být i nové. Podobně to platí i o dalším vybavení domácnosti, dekoracích nebo hračkách. 

Jídlo je největší zdroj úspor 

Vařte zásadně doma, plánujte si jídelníček podle slevových akcí v obchodech a nakupujte vždy podle seznamu. Maso nahraďte zeleninou nebo luštěninami, místo limonád pijte vodu. Výhodné je také vařit na více dní. A pokud máte možnost, můžete vyrazit do přírody na sezonní ovoce či houby. 

Vsaďte na bezplatnou zábavu 

Při plánování volnočasových aktivit vsaďte třeba na výlet do hor, procházku naučnou stezkou nebo geocaching. Výlet můžete doplnit piknikem a deskovými hrami, a bez výdajů tak nadchnete celou rodinu.