Co je to předčasné splacení hypotéky?

Hypotéka – to je nyní jedno velké téma. Důvodem toho je fakt, že se hypoteční sazby drží stále na sympatické hladině. Lidé navíc chtějí dát své peníze do investicí, a to proto, že nechtějí, aby jejich úspory “sežrala” inflace. Nejlepší investicí je podle nich nemovitost. A to je ostatně pravda – nemovitosti jsou skvělou investicí, na druhou stranu si člověk musí dopředu zjistit, co koupě nemovitosti obnáší. A stejně tak si musí zjistit, co všechno obnáší hypotéka nebo čím vším je podmíněná.  

Nejvíce lidí zajímá, jestli je možné hypotéku předčasně splatit. Přece jenom někdy se stane, že člověk přijde k penězům a najednou chce veškeré své závazky uhradit, ať už ho nic netíží. Nabízí se otázka, jestli to opravdu jde a za jakých podmínek.  

Co je to předčasné splacení hypotéky? 

Úvodem je třeba říct, co to vůbec předčasné splacení hypotéky je. Jedná se o splacení úvěru dříve, než uplyne doba stanovená ve smlouvě. Hypotéka je stanovená na takzvané fixační období, které je stanoveno na několik let. Po dobu těchto let nedochází k žádným změnám v úvěru. Nezvyšují se hypoteční sazby, nezvyšují se splátky hypoték a stejně tak není možné úvěr předčasně splatit. Nebo je tomu jinak? 

Ve většině případů platí, že pokud chcete hypoteční úvěr splatit dříve, je to podmíněno sankcí, která se rovná několika tisícům korun. Existují však výjimky nebo jiné způsoby, jak hypotéku setřást ze svých beder.  

Jaké jsou vaše možnosti? 

Pokud chcete hypotéku splatit předčasně, tedy před skončením fixačního období, můžete to udělat postupně. Ve smlouvě je totiž většinou uvedeno, že můžete každým rokem splatit pětadvacet procent z úvěru. Více ale nikoliv, to už je podmíněno zmiňovanou sankcí.  

Hypotéku je však možné předčasně splatit ve chvíli, kdy nemovitost prodáte. V tomto případě platí, že zaplatíte poplatek ve výši jednoho procenta. Zde je ale stanovená maximální výše poplatku, a to většinou na padesát tisíc korun.