Chcete si pojistit majetek? Pozor na zbytečné chyby

Pojištění majetku sice mnohé lidi odrazuje kvůli pravidelným výdajům, ale jakmile se pak něco stane, peníze vyplacené pojišťovnou se rozhodně hodí. Není proto na místě něco takového podceňovat a je lepší si majetek pojistit. Ale jak? Co přesně spadá do pojištění majetku a jaké chyby pojistitelé nejčastěji dělají?

Pozor na rozlišení movitého a nemovitého majetku

Podle pojišťovacích agentů se často stává, že se lidé v pojistkách nevyznají, nevědí, kdy, co a jak pojistit nebo na kolik. Právě podpojištění bývá jedním z nejčastějších problémů a při pojistné události se pak pojistníci diví, že dostali tak málo peněz.

Záleží také na tom, zda se pojištění majetku týká vašeho vlastního domu či bytu a jeho vybavení nebo zda jste v nájmu či si necháváte pojistit třeba věci na chalupě. Pozor také na movité a nemovité věci. Zjednodušeně řečeno pro rozlišení pojistky platí následující pomůcka – všechno, co není pevnou součástí bytu (nábytek, spotřebiče atd.) je součástí pojištění movitého majetku, tedy pojištění domácnosti.

pojištění majetku

Stavby jako takové se pak týká pojištění nemovitosti. I to je častý problém v pojistkách vznikající z neznalosti. Do pojištění domácnosti tedy spadá nábytek, elektronika, koberce, nádobí, lůžkoviny, ale také oblečení a další osobní věci. Základní pojistka pokryje škody způsobené živelnými pohromami nebo krádeží či vandalismu.

Zvažte i pojištění odpovědnosti za škodu

Stejně jako movitý majetek se i nemovitost pojišťuje proti škodám způsobeným živly. Ovšem pozor, pojistka proti povodním (neplést s vytopením kvůli prasklé vodě) se musí sjednat zvlášť.

Rozhodně se nevyplatí na pojistce šetřit a majetek nechat pojistit na ty nejnižší limity. Když už si dobrovolné pojištění sjednáváte, nechte si poradit tak, aby vám byla v případě škod vyplacena adekvátní částka.

pojištění majetku

Bez problému je možné sjednat majetkové pojištění online, ale lepší je se před tím ještě poradit s odborníkem. Doporučováno je také pojištění odpovědnosti za škody, které zaviníte vy nebo vaše děti či domácí mazlíčci na cizím majetku.