Úsporná opatření snižují energetickou náročnost rodinného domu a jsou dotované státem

Rádi byste ušetřili za energie za topení, a tak zvažujete modernizaci bydlení? Spojte příjemné s užitečným a požádejte si o dotaci na zateplení ze Státního fondu rozvoje bydlení. V rámci programu Nová zelená úsporám můžete získat finance na výměnu oken či dveří, na zateplení fasády, na venkovní rolety či žaluzie i mnohé další.

Na co všechno je možné získat dotaci

V rámci modernizace bydlení můžete z programu Nová zelená úsporám čerpat například příspěvek na zateplení obvodových stěn, stropu, podlah či střechy. Dále můžete požádat o dotaci na výměnu oken a dveří, na využití tepla z odpadních vod či zelenou střechu. Zajímavostí je možnost dotace na pořízení venkovní stínící techniky, tedy například rolet či žaluzií. Opatření přitom v tomto případě mohou být provedena jak dodavatelem, tak i svépomocí. 

Kolik můžete ušetřit?

Výše získané dotace z programu Nová zelená úsporám závisí na objemu a kvalitě modernizace. Například u zateplení je rozhodující plocha zateplované konstrukce na obálce budovy a energetické parametry zateplení. Čím více opatření pak provedete, tím více peněz i získáte. Celkově si můžete přijít až na 50 % celkových způsobilých výdajů, v případě zateplení maximálně do částky 550 tisíc korun. U zelených střech můžete získat až 800 korun na metr čtvereční, u venkovní stínící techniky 500 až 1000 korun za metr čtvereční, na odborný posudek a technický dozor je připraveno 25 000 korun.

Kdy a kdo může žádat

Žádat o finanční podporu můžete před zahájením modernizace, během ní i po ní. Program poběží až do 31.12.2021, pokud ale budou prostředky pro daný rok již vyčerpány, příspěvek již nezískáte. Lepší je tedy si pospíšit. Žádat může fyzická i právnická osoba, vlastníci i stavebníci. Žádosti se podávají online pomocí elektronického formuláře.