Co jsou to 3D tiskárny?

V současné době se setkáte s mnoha nejrůznějšími technologiemi, které nám mají usnadnit život. Za jakousi technologii se v minulosti mohly považovat jak chytré mobilní telefony, tak také počítače. Taktéž do moderních technologií dnes spadá i 3D tiskárna, která zažívá ohromný rozmach. Tisk na 3D tiskárně je velice populární, dokonce i v českých domácnostech se tiskne takřka neustále. Už to není něco, co je určené čistě pro firmy. Vždyť jednoduchou 3D tiskárnu pro domácí použití je možné pořídit i za deset tisíc korun, což není závratná suma. 

I když se však s 3D technologiemi setkáváme často, stejně se mezi námi najdou ti, kteří si nejsou tak úplně jistí, co to 3D tiskárna je, respektive jak funguje. Proto si ji pojďme přiblížit. 

Je to proces

3D tiskárny nejsou jako každé jiné tiskárny, které vám vytisknout to, co potřebujete, na papír. 3D tiskárny jsou jednoduše řečeno jakýmsi procesem, během kterého dojde k převedení digitálního 3D modelu do reálného trojrozměrného objektu. 

Možná si říkáte, že to není možné, že je to jen jedno velké sci-fi, ale pravdou je, že to možné opravdu je. Takové výtisky jsou vytvářeny takzvanou aditivní technologií, kdy se materiál vrství na sebe. To je právě ten hlavní rozdíl mezi 3D tiskem a také klasickým CNC obráběním či vrtáním. Během zmíněných procesů je materiál spíše ubírán, než přidáván. 

Nejedná se o novinku na trhu

I když se možná s 3D tiskem na zakázku či obecně s 3D tiskem setkáváte poprvé, je třeba konstatovat, že se nejedná o novinku na trhu. Dalo by se říct, že je to záležitost posledních let. Naprosté počátky 3D tiskáren se datují už do druhé poloviny minulého století. 

Od té doby se svět s 3D tiskárnami změnil, přišlo mnoho nových modelů a nových 3D technologií. Nejběžnější je aktuálně FDM, což je technologie pracující s plastovými strunami, které jsou namotané na cívce.