6 tipů, jak psát dobré seminárky

Odcházíte ze svých prvních přednášek v životě a hlavou vám hučí všechny úkoly, které musíte během semestru splnit? Rozhodně se nevyhnete psaní seminárních prací. Jak psát, abyste odevzdali kvalitní dílo? 

 

1.  Ujasněte si téma

V první řadě si dobře ujasněte, jaké téma řešíte a jaké používáte metody a způsoby. Musíte vědět k čemu chcete dojít, ještě než začnete psát. Při tvůrčím procesu pak snáz udržíte linku, protože víte, k jakým výsledkům v práci směřujete.

2.  Pracujte se zdroji

Kvality autora se často poznají nikoliv podle délky práce, ale podle pečlivě vybraných zdrojů. Samozřejmostí je zdroje pečlivě citovat dle předepsané normy. Zjistěte si proto, jaká se používá na vašem oboru.

3.  Nechte si pomoct

Vaši seminární práci zbytečně nelámejte přes koleno. Využijte možnosti vypracování seminární práce a později například i vypracování diplomové práce na zakázku. Anonymně se tak ušetříte mnoha starostí, které jsou s psaním spojené. Zvláště, pokud vám to nejde, nebo nemáte čas.

4.  Udržujte formu

Nejen obsah samotný, ale i vizuální stránka práce přidává na celkovém dojmu. Proto dodržujte rady předepsané pro daný předmět. Obvykle to bývají náležitosti jako řádkování, zarovnání do bloku a podobně. Vždy také volte střízlivé formátování, které v první řadě usnadní orientaci v textu.

5.  Nepodceňte závěr

I když se k němu dostanete notně vyčerpaní z předchozích stran, závěr v žádném případě nepodceňte.Vždy si vaše dílo několikrát přečtěte a dejte dohromady rozumné závěry.

6.  Vyvarujte se chybám

Práce by rozhodně neměla obsahovat gramatické chyby. To se bere jako samozřejmost, takže si po sobě text vždy přečtěte, případně poproste jazykovým citem nadaného kamaráda. Jazyk volte odborný, užívejte ale jen ta slova, kterým rozumíte.