3 tipy na výlet do jeskyní. Česká republika vás ohromí

V naší zemi se nachází celá řada cenných jeskynních systémů, které berou dech. Dnes se podíváme do třech z nich.  

Nejteplejší jeskyně u nás 

Možná si také z dětství pamatujete zážitek, kdy jste během letního dne při výletu vešli do jeskyně a nemohli se dočkat, kdy už výklad skončí. Zkrátka vám mrzly končetiny! Rozhodně vám doporučujeme se obléci i do Zbrašovské aragonitové jeskyně, která se nachází v lázeňském komplexu Teplic nad Bečvou, ale mrznout nebudete, nebojte.  

Jedná se o nejteplejší jeskyni u nás. Celoroční teplota se zde pohybuje dokonce okolo 14 stupňů, a to je dost. Výhledy na stalagmity i unikátní aragonitovou výzdobu a sintrové povlaky si tak dokonale užijete.  

Je libo výlet do historie?  

Umíte si představit, že se ocitnete v prostoru, který se utvářel před 400 miliony let? Krápníkové růžice, které v Koněpruských jeskyních uvidíte, se tvořily před více než 1,5 miliony let. V rámci prohlídkového okruhu se kromě jeskynního systému budete obdivovat také paleontologickým nálezům starým několik tisíc let, nebo se dokonce můžete přenést do středověku, kdy se v jeskyni nalézala penězokazecká dílna.  

Pokud patříte mezi odvážnější jedince, domluvte si svou prohlídku na termín, kdy se zde konají prohlídky pouze při baterkách.  

Největší jeskynní komplex vás ohromí 

Jako v jiném světě si budete připadat, pokud zavítáte poblíž moravského města Sloup. Jak již správně tušíte, největší komplex se nachází ve Sloupsko-šošůvských jeskyních. I v letním období se doporučuje se pořádně obléci a nebát se ani zimní bundy, teplota do 8 stupňů je neúprosná. V teplém oblečení pak budete žasnout nad chodbami, dómy a propastmi. Zážitková trasa pak vede místy, kde se budete muset občas pouze plazit.  

Věříme, že i vy jste si našli tip na jeden z budoucích výletů po naší vlasti.