Jakým dopravním prostředkem cestovat s miminkem?

Cestování s miminkem – to je diskuze do pranice. Zatímco někdo je toho názoru, že by se s dítětem nemělo cestovat minimálně během šestinedělí, jiní jsou toho názoru, že by se s ním mělo cestovat až po třech měsících jeho života, kdy má imunitní systém trochu pevnější než těsně po narození. Pokud patříte k rodičům, pravděpodobně máte svůj názor na to, kdy s miminkem cestovat. Vaše otázka proto směřuje trochu jiným směrem, a sice jaký dopravní prostředek volit, pokud s miminkem cestujete.  

Dopravních prostředků, které můžete využít k cestování s miminkem, je vícero. Každý dopravní prostředek má svá pro i proti.  

Cestování s miminkem letadlem 

Jednou z možností, jak cestovat s miminkem, je letadlem. Je to vhodná volba, pokud chcete cestovat na delší vzdálenost. Mezi hlavní výhody patří kupříkladu to, že je to nejrychlejší způsob dopravy na delší vzdálenost. Zároveň posádka letadla většinou vychází dětem vstříc a dítěti se můžete po celou dobu letu plnohodnotně věnovat. Za nevýhody lze naopak označit to, že svým brekem může dítě znepříjemňovat cestu ostatním cestujícím. Také ne každé dítě dobře snáší změny tlaku nebo případně klimatizaci, která je v letadle naprosto běžná.  

Cestování s miminkem autem 

Druhou možností, jak cestovat s miminkem, tak je autem. Je to ideální způsob cestování, pokud cestujete na kratší vzdálenosti. Je však třeba konstatovat, že výhodné je to jenom v okamžiku, pokud s dítětem cestujete dva čili řidič a vy. Jen tak se dítěti můžete věnovat plnohodnotně a vyhnete se případným rizikům, které vyplývají z toho, že byste se jakožto řidič více věnovali dítěti než cestě. Dítě však ve vozidle velice dobře spí.  

Cestování s miminkem vlakem nebo autobusem 

Vlak a autobus můžeme “hodit do jednoho pytle”. Vhodné je to hlavně v případě, pokud se vydáváte na kratší vzdálenosti, nikoli na příliš dlouhé trasy. Hlavní výhodou je hlavně levnost cestování autobusem a letadlem či to, že se dítěti můžete bezproblémově věnovat po celou dobu jízdy. K nevýhodám na druhou stranu patří vázání na jízdní řády nebo nulová záruka toho, že se octnete v čistém a vzdušném prostředí.