Zajímavosti o Islandu aneb vzhůru na Island

Kam letos vyrazíte na dovolenou nebo kam se letos chcete podívat? Dnes máme mnoho možností, a tak dlouho neváhejte a vydejte se třeba na Island, který láká rok co rok celou řadu lidí. V současné době se jedná tedy o velice atraktivní turistický cíl, ovšem i v tomto případě platí, že dříve, než se sem vydáte, byste si měli o Islandu něco zjistit. Nevyplatí se jezdit do země, o které jste si dopředu nic nezjistili, abyste se rázem hned na letišti nedopustili něčeho, co je zakázané a za co náleží trest.  

Nebudeme se však zabývat zákony Islandu, prozradíme si spíše několik zajímavostí, které se s Islandem pojí a které jsou často důvodem, proč se lidé právě na Island sjíždí z různých koutů světa.  

Zajímavosti o Islandu 

  • Věděli jste, že astronauti, kteří měli v brzké době odletět na Měsíc, byli trénováni právě na Islandu? Bylo to proto, že zdejší terén se totiž nejvíce podobal terénu, respektive povrchu Měsíce. Zde například trénovali kosmonauti Apollo.  
  • Věděli jste, že pivo na Islandu bylo nezákonné až do roku 1989? Od té doby se však hodně změnilo, což dokazuje například to, že se nyní každým rokem v Reykjavíku koná Den piva čili Bjordagur.  
  • Věděli jste, že se na Islandu nesmí malé děti strašit pohádkovými postavami? Žádné vyhrožování, že si pro děti přijde ježibaba, se zde nekoná, je to nezákonné.  
  • Věděli jste, že Island je zemí knihomolů a spisovatelů? Island má nejvíce publikovaných a také čtených knih na osobu, než je tomu jinde ve světě. 
  • Věděli jste, že zde byla zakázána televize každý čtvrtek? Bylo tomu tak až do roku 1987.  
  • Věděli jste, že Island se rovná nejvíce depresivní zemí? Důvodem toho je to, že se zde spotřebuje největší míra antidepresiv na celém světě.  
  • Věděli jste, že se na Islandu bouchne sopka v pravidelných intervalech? Stává se tak vždy jednou za čtyři roky.