Historie spodního prádla. Kdy vylétly první vlaštovky?

Módní svět se sice neustále mění, ale ani zdaleka se nemění tak, jako tomu bylo v minulosti, kdy se na svět teprve klubaly jednotlivé módní kousky. Dnes lze říct, že všichni vědí, co je to body, kalhotky nebo co je to podprsenka a tričko. Jenže dříve se lidé divili tomu, když se světu ukázalo to, čemu dnes říkáme džíny nebo sako. I když dnes bereme oblečení jako za samozřejmost, je třeba říct, že to dříve samozřejmost opravdu nebyla a že lidé byli opravdu překvapení tím, co se začíná nosit. Zmiňme si například něco málo z historie spodního prádla, což je ostatně velice zajímavá záležitost.  

Je třeba zmínit, že v Egyptě, v Řecku nebo ve starověkém Římě se nikdo moc nestaral o to, jestli má nebo nemá spodní prádlo. Pánům to bylo úplně jedno, ženy si přes prsa zavazovaly jemné látky, které, lze říct, že fungovaly jako dnešní push-up podprsenky. Jelikož se tedy lidé v těchto dobách moc o spodní prádlo nezajímali, nabízí se otázka, kdy vylétly první vlaštovky? 

Začalo to ve 13.století 

S prvními šněrovacími korzety se ženy začaly setkávat až ve 13.století. Je však třeba poznamenat, že s tímto spodním prádlem se lidé začali setkávat jen v nevěstincích. Později se začaly nosit korzety z velrybích kostí, jenže kvůli tomu, že způsobovaly velké zdravotní problémy, se od nich upustilo.  

Co se týče kalhotek, vůbec první kalhotky u žen vypadaly spíše jako dnešní kraťasy. Byly až ke kolenům, kratší střihy byly do půli stehen.  

Aktivně se spodní prádlo začalo nosit na přelomu 18.a 19.století 

Je však třeba také dodat, že i když se se spodním prádlem setkáváme už od 13.století, pravdou je, že aktivně se začalo spodní prádlo nosit až na konci 18.století, na začátku 19.století. Většina žen se totiž do té doby neodhodlala nosit spodní prádlo, teprve až z toho vznikl trend, tak se nošení spodního prádla rozjelo ve velkém.  

Od 19.století se světu ukazovaly nejrůznější varianty podprsenek, korzetů a také kalhotek. Světu se odhalila i podprsenka na ramínka, posléze přišlo zapínání na háčky a další trendy.