Jak poznat kvalitní bavlněné oblečení

Rozhodli jste se pro planetu něco udělat a chcete začít nakupovat opravdu kvalitní kousky oblečení? Nechcete sázet na kvantitu, ale raději si jednou pořídíte dražší kousky oblečení, které jsou ale vyrobené ze stoprocentně přírodních materiálů? V současné době mluvíme o velkém trendu, který však jde ruku v ruce s životním prostředím. Bohužel si tohoto trendu všimli i výrobci ne zrovna kvalitního oblečení, jež se najednou začali tvářit velmi ekologicky. Prozraďme si, jak tedy poznat kvalitní bavlněné oblečení, abyste takzvaně “neskočili na špek”.  

Co je to bavlna 

Mezi nejoblíbenější přírodní textilie bezesporu patří bavlna. Jedná se o tkaninu, která je univerzální, odolná, také cenově dostupná. Její nejdůležitější vlastností je délka střiže čili délka jednotlivých vláken, ze kterých se tento materiál skládá.  

Obecně platí, že čím delší vlákna budou, tím je tkanina kvalitnější. Jinými slovy se tím násobí nejen odolnost, ale také měkkost nebo prodyšnost, což jsou základní tři vlastnosti tohoto přírodního materiálu. 

Jak poznat kvalitní bavlněné oblečení? 

Zamířili jste do obchodního centra a máte chuť si koupit něco bavlněného na sebe? Pak se jistě ptáte, jak takové bavlněné oblečení poznat. V ideálním případě se dotkněte látky předtím, než si tričko nebo jiný kousek do vašeho šatníku koupíte. Bavlnu poznáte na první dotek. Látka je pevná, silná, přesto vyvolává pocit jemnosti.  

Bavlněný kousek se také vyplatí podržet na světle. I když je látka jemná, neměla by být průhledná. Pokud propouští hodně světla, pravděpodobně se nejedná o kousek, který by ve vaší skříni vydržel dlouhé roky. 

Sledujte také vlákna daného kousku oblečení. Bavlna musí být spředena. Mezi jednotlivými vlákny by se neměly nacházet mezery ani extrémní rozdíly v jejich velikosti. Kvalitní kousek má při pohledu zblízka pravidelný vzor hladkých řad.