Jak správně prát prádlo? Ať i vaše prádlo vydrží dlouho jako nové

Praní prádla je zásadní. Právě dle toho, jak prádlo perete, se odvíjí životnost jednotlivého oblečení. Mnozí si nedělají z praní prádla hlavu, zkrátka hází do bubnu pračky všechno, co je špinavé, ať už je to červené, černé nebo bílé. Jenže pravdou je, že při praní prádla je zásadní třeba třídění prádla. Při praní prádla totiž platí, že čím podobnější barvy perete spolu, tím více se barvy zachovávají. Rozdělujte proto prádlo na tmavé, bílé a barevné, zachováte barvu po dlouhá léta.  

To však není jediný tip, který přinášíme. Pojďme si prozradit, jak správně prát prádlo, aby vydrželo co nejdéle jako nové.  

Volte vhodný prací prášek 

Prací prášek je při praní prádla také velice důležitý. Platí, že pokud chcete prát správně, nikdy si nevystačíte s jedním jediným pracím práškem. Doporučujeme prát třeba barevné prádlo v takovém prášku, který rozjasňuje barvy, bílé prádlo zase perte v klasickém, bílém pracím prášku. Na černé prádlo existují speciální prací prášky, které jsou určené jen a pouze na černé prádlo.  

K pracímu prášku se také často používá aviváž. S aviváží to nepřehánějte, u velice používaného oblečení (chápejme pracovní oblečení) se aviváž používá méně,. 

Jak plníte pračku vy? 

Abyste prali správně a vaše prádlo moc neutrpělo, nabízí se otázka, jak plnit pračku? Příliš málo prádla v pračce zbytečně “žere” energie, příliš mnoho prádla je však taky na škodu (prádlo se nevyždíme dostatečně, navíc se snadno zmačká a hůř se vyžehlí).  

Optimálně naplněná pračka je taková, do které. Mezi prádlo a buben dáte svou dlaň na výšku.  

Důležitá je také teplota praní 

Při praní je velice důležitá teplota praní. Na každý kousek oblečení stačí zcela jiná teplota. Trička si vystačí s nižšími teplotami, džíny se dokonce perou ve studené vodě. Kapesníky a ložní prádlo je ideální prát na šedesát stupňů, jemné a vlněné prádlo se pere ještě při nižších teplotách.