Přírodní materiály, z nichž se dnes vyrábí udržitelná móda

Třídit odpad je sice krásná věc, ale už to ani zdaleka nestačí k tomu, abychom se za pár let mohli i nadále obklopovat zelení, kterou nyní tak důvěrně známe. Je zapotřebí udělat víc, což si naštěstí uvědomuje stále větší množství lidí, kteří přechází na takzvanou udržitelnou módu. Jinými slovy upřednostňují kvalitu před kvantitou a preferují oblečení vyráběné z přírodních zdrojů, jež tolik nezatěžují životní prostředí. Z jakých konkrétních materiálů se dnes udržitelné kousky vyrábí? 

BIO bavlna se používá nejčastěji 

Za zmínku stojí především BIO bavlna. Tento materiál má však na trhu černé ovce rodiny. Je důležité, abyste se předtím, než pípnete kreditní kartou u pokladny, podívali na štítek. Stále více firem začíná nabízet sice bavlněné kousky, ale s příměsí nebo v kombinaci s jinými, už umělými materiály. Najít skutečně ryze přírodní, stoprocentně bavlněný produkt je dnes trochu těžké.  

Pokud se vám takový model podaří najít, můžete se těšit na jemnost, odolnost i trvanlivost materiálu, který neelektrizuje. Ocení ho mimo jiné i alergici, protože po něm nevyskáčou ekzémy ani jiné vyrážky po těle.  

Bambus je středem pozornosti 

Jestliže bychom měli vybrat jeden přírodní materiál, který je dnes doslova středem pozornosti, zmínili bychom bambus. Jedná se o jeden z nejstarších materiálů, jenž je označován za textil budoucnosti. Není těžké ho získat, v zahraničí roste jako plevel, který se nějakým způsobem zužitkovat musí. Má antibakteriální vlastnosti, jeho stébla jsou pevné a tvrdá. A co víc – pyšní se opravdu skvělými termoregulačními schopnostmi. V létě tedy umí ochladit, ale v zimě zase zahřeje.  

Len si zamilujete na první dotek 

K těm nejpříjemnějším materiálům patří bezesporu len. Bývá pěstován bez chemických úprav a pesticidů, i proto se z něj často vyrábí povlečení. Mluvíme o jednom z nejsilnějších a nejpevnějších přírodních vláken, které má stejně jako bambus termoregulační vlastnosti.