Léčba alkoholismu začíná u postiženého. Hlavně on musí chtít

Alkohol je jednou z nejužívanějších drog vůbec. Není se čemu divit, narazíme na něj totiž na každém kroku. Dokonce i dětská centra na hraní mají v nabídce nápojů alkoholické nápoje – a to rozhodně nemluvíme jen o pivu a vínu. Společenské příležitosti si bez alkoholu neumíme vůbec představit (jak byste se tvářili, přijít například na svatbu, kde není ani kapka alkoholu?). Alkohol je jednou z nejvíce tolerovaných drog vůbec.

Léčba alkoholismu

Léčba alkoholismu je zdlouhavý proces, který trvá obvykle 18 až 24 měsíců. Tento proces se skládá z několika dalších faktorů. Tím prvním je přiznání si problému a zahájení léčby. Potom to může být individuální nebo skupinová psychoterapie. Samotnou velmi důležitou součástí je návrat do každodenního života se zavedením nových návyků. I člověk, který projde komplexní terapií, bude už doživotně člověkem, kterému hrozí návrat k této závislosti. Proto by se alkoholu měl vyhýbat už napořád.

Farmakologická léčba

Některé látky mají (jako je například disulfiram či antabus) mají zajímavé účinky, když se zkombinují s alkoholem. Způsobují nadměrné hromadění acetaldehydu v těle, což je toxická látka, která způsobuje alergickou reakci. Tento nepříjemný prožitek pomáhá pacientovi v tom, aby se držel od alkoholu dál. Je účinný zejména při zahájení terapie. 

Terapeutická léčba

Léčba alkoholismu by měla být prováděna pod vedením zkušeného terapeuta. Velice účinná je konfrontace vlastních zážitků s ostatními lidmi, kteří si prošli něčím podobným – k tomu slouží skupinové terapie. Jsou skvělým nástrojem v boji proti závislostem. Kromě toho se používají také relaxační techniky, díky kterým je osoba schopná lépe rozpoznat své emoce.

Detox

Detox je důležitou součástí léčbu alkoholismu – je to detoxikace těla. S ním jsou spojeny velmi nepříjemné projevy, jako je nevolnost, horečka, zimnice a další. Tyto projevy mohou být zmírněny podáním elektrolytů, vitamínů a sedativ.