Jak v zimě snížit útratu za topení? 

Ceny energií rostou nahoru rekordní rychlostí, což se výraznou měrou projevuje na chování lidí v běžném životě. Zatímco někdo se snaží ušetřit na potravinách, jiný dělá, co nejvíce může proto, aby snížil útratu za topení. Takzvaná trenýrková teplota je pomyslným luxusem, který si české domácnosti nedovolují. Raději si obléknou svetr navíc. Ovšem nejen tato cesta je tou jedinou možností, jak snížit útratu za topení. 

Snížení teploty jako jedna z možností 

Již bylo zmíněno, že snížení teploty je jednou z možností, jak snížit celkovou útratu za topení. Vždyť snížení teploty pouze o jeden jediný stupeň přinese úsporu až o šest procent. Držte se proto doporučovaných hodnot, kterými jsou zhruba dvacet stupňů v obývacím pokoji a sedmnáct stupňů v ložnici. Tak ostatně zní i doporučení ze Světové zdravotnické organizace. Spát v teple zkrátka není zdraví ku prospěchu.  

Přetápěná domácnost však obecně škodí naší imunitě, proto se držte doporučovaného a snažte se snížit teplotu, čímž výraznou měrou ušetřit. 

Dostatečně větrejte 

Klíčem k úspornější domácnosti je také dostatečné, a hlavně správné větrání. Nedoporučuje se mít okno takzvaně „na ventilačku”, kdy dlouhodobě z místností odchází teplo a dochází k postupnému ochlazování zdí. Vhodnější je jednorázové, častější a kratší větrání, kdy okno otevřeme dokořán.  

Okno nechte otevřené například pět až deset minut, poté však okenice zavřete a nedovolte, aby někudy utíkalo zmiňované teplo. 

Termostaty jako skvělí pomocníci 

Chtěli byste regulovat teplotu a přizpůsobovat ji tomu, kdy se v domácnosti budete a kdy se zde nebudete nacházet? Pomocnou ruku podávají termostaty, které umožňují nastavovat si individuální teplotu v jednotlivých místnostech dle potřeby jejich využívání. Jinými slovy díky nim nebudete topit tam, kde to není třeba.