Jak zastavit nadměrné přemýšlení? 

Přistihli jste se někdy při takzvaném nadměrném přemýšlení, kdy se zavíráte do minulosti, kdy neustále přemýšlíte nad svými chybami a přemítáte si je pořád a pořád dokola? Kdy se tím pádem fixujete na věci, které už nedokážete nejen kontrolovat, ale ani ovlivnit? Kdy jste psychicky vyčerpaní a také si představujete nejhorší scénář, což ve vás vyvolává negativní myšlenky? Tento problém se týká mnoha podnikatelů, ale nejen nich. A jelikož nám velmi často zadělávají na řadu jiných problémů, je nutné vědět, jak s tímto nadměrným přemýšlením zatočit.  

Rozptýlení nebo meditace 

Tím nejlepším způsobem, jak prakticky ihned zastavit nadměrné přemýšlení je najít si rozptýlení. To může být činností, která člověka baví, která mu přináší něco nového, co je pro mozek nějakým novým zážitkem nebo při čemž dokážete takzvaně „vypnout hlavu”. Může to být sport, ale také se můžete věnovat například nějakému umění nebo čtení.  

Anebo se může jednat o meditaci, která z pohledu fyziologického, psychologického a také duchovního přináší člověku řadu výhod. Právě meditace totiž dokáže vyčistit naši mysl od každodenního života a toho, co si s sebou každodenní život nese.  

Připomeňte si svoje úspěchy 

Ať už jsou to přešlapy jakékoli, ať už jsou velké nebo malé, vždy je můžou převážit vaše schopnosti, ale také vaše osobní úspěchy. Pokud se zrovna ocitnete v koloběhu svých myšlenek, snažte se přijít na to, co se vám tento týden, rok nebo během vašeho života skutečně podařilo. To vás od negativních myšlenek jednoznačně oprostí.  

Pokud vám dělává problém vzpomenout si na to, co se vám podařilo, začněte si tyto věci zapisovat ve chvíli, kdy k nim dojde.  

Požádejte o pomoc 

Není hanbou požádat o pomoc, pokud se nadměrné myšlení přehouplo k pocitům bezradnosti a také úzkosti či beznaděje. Nemusíte nutně hledat psychoterapeuta, stačí si někdy popovídat s někým o svých myšlenkách a také o tom, co vás trápí nebo co zahlcuje vaši mysl.