Pět knih, které člověku pomůžou pochopit současný svět

Neustále se učit a posouvat se vpřed. Cíl nejednoho podnikatele, který chce udělat díru do světa. A aby mohl onu díru do světa udělat, musí pochopit současný svět. A k tomu mu pomohou knížky, jež jsou přesně tomuto tématu zasvěcené. Pojďme si zmínit několik z nich, které člověku možná dají i trochu jiný pohled na život. 

Timothy Snyder a jeho Tyranie 

Pokud vás zajímá dvacáté století nebo to, jakým způsobem ovlivnilo svět, co s sebou neslo, nebo jakým způsobem svět ještě ovlivní, nabízí se kniha od profesora Timothyho Snydera, který ve své knize Tyranie sepsal rovnou dvacet lekcí ze současného století. Jedná se o soupis příkladů z reálných dějin, ve kterých jsou zahrnuty samozřejmě i osoby typu Donald Trump nebo sám Hitler. 

Obecně lze říct, že lekce či rady, které jsou v knize sepsány, jsou poměrně prosté čili je může aplikovat každý. A bezesporu se zjistí, že jejich praktikování má smysl. 

Hans Rosling a jeho Faktomluva 

Ve světě plném dezinformací stojí za přečtení kniha, která už mnohokrát obletěla sociální sítě. Mluvíme o takzvané Faktomluvě, za kterou stojí Hans Rosling, lékař, statistik a mimo jiné také popularizátor vědy. Hlavní myšlenkou celé knihy je seznámení nás s různými instinkty a myšlenkovými pochody, které mohou do jisté míry zkreslovat naše názory na okolní svět.  

Jinými slovy se v knize trochu podíváme na to, jak bychom se neměli nechat obalamutit svým vlastním mozkem, který si s námi někdy jenom pořádně pohrává. 

Jonathan Haidt a jeho Morálka lidské mysli 

A závěrem stojí za zmínění také Morálka lidské mysli, což je kniha, za kterou stojí Jonathan Haidt. Ve svém bestselleru odpovídá na otázky, proč především každý člověk uvažuje jinak a co to morálka vlastně je, odkud se bere, nebo jak se mění, pod jakými vlivy. A je to opravdu zajímavé čtení.