Výstava automobilů existuje již 112 let

Automobiloví nadšenci se těší vždy na jaro. Tehdy se totiž koná v Ženevě mezinárodní autosalon. Na této přehlídce výrobci tradičně ukazují své žhavé novinky. Je to pro ně prestižní záležitost. Tato akce má velmi dlouhou historii. Zkusme do ní nahlédnout.

Opel jede rychlostí 12 koní

Od 29. dubna do 7. května 1905 poprvé ve švýcarské Ženevě proběhla „Národní výstava automobilů a jízdních kol.“ Na tomto prvním ročníku už se dokonce představila i práce zlatých českých ručiček. K vidění zde byl totiž automobil Clement. I když se jednalo o úplně první ročník, i tak zde už byla spousta vystavovatelů, kteří představovali svoji produkci. A nechyběl dostatek odborné a také laické veřejnosti. Dokonce 59 výrobců a vystavovatelů zavítalo na tuto přehlídku. Zájem o ni pak projevilo úctyhodných 17 000 návštěvníků. V průběhu dalších let potom zájem průběžně rostl. Od roku 1924 šlo o skutečně mezinárodní akci a byl zde ve své premiéře k vidění automobil Fiat 502. Za rok pro změnu další trumfové eso: model Opel 4/12 CV s výkonem 12 koní a čtyřválcovým motorem. Stál 3000 marek a dokázal jet rychlostí 72 km v hodině.

Premiéry nových modelů

Poměrně rychle si výstava získala postavení celosvětové velice prestižní akce v oboru automobilového průmyslu. Odehrávaly se tu běžně premiéry nových modelů světoznámých značek. Rostla samozřejmě i návštěvnost, což se projevilo zejména v roce 1967, kdy překročila půl milionu. Ačkoli se prostory pro výstavu stále rozšiřují, stejně nepostačují zvyšujícímu se zájmu lidí. Proto se staví nový areál, který je dokončen roku 1981. Zde přehlídka probíhá dodnes. Například v roce 2015 měla výstava návštěvnost 682 000. Lze říci jediné: ačkoli některé odborné veletrhy v různých oborech cítí, že zájem vystavovatelů a mnohdy i laické a odborné veřejnosti klesá, o tomto autosalonu to rozhodně neplatí.