Výhody a nevýhody tepelného čerpadla, aneb proč na něj nakonec vsadit

 

Najít ideální zdroj vytápění, který by odpovídal našim požadavkům a který by taky sloužil tak, jak si představujeme není zrovna jednoduché. Tedy, bylo by, kdyby neexistovalo tepelné čerpadlo. Právě to je totiž odpovědí na otázku, jak konkrétně efektivně, jednoduše, levně a také ekologicky vytopit domácnost, aniž bychom se museli stát stoprocentně závislými na dodavatelích energií. Ovšem to jsme jen nastínili výhody, které toto úsporné opatření má.

Úspora a tím pádem i rychlá návratnost

Už jste někdy slyšeli o tom, že by nějaký zdroj vytápění dokázal uspořit až neuvěřitelných 70 % ročních nákladů spojených s energiemi? Ne? Pak jste ještě neslyšeli o tepelném čerpadle, které to umí. A ostatně to je jeden z hlavních benefitů, který se s tepelnými čerpadly velmi často skloňuje. 

Ano, nejste sice díky tepelnému čerpadlu plně nezávislými a odebírat od dodavatelů musíte, ale je to pouze zlomek – pouze třicet procent budete muset získávat tímto způsobem, o sedmdesát se postará matka příroda. 

Díky tomuto zjištění se tepelné čerpadlo pyšní také rychlou a poměrně vysokou návratností. Vezmeme-li v potaz to, že tepelná čerpadla jsou také dlouholetou záležitostí, rozhodně se vyplatí.

Zkombinujte řešení s fotovoltaikou

Mimochodem, věděli jste, že tepelné čerpadlo se může kombinovat také s dalšími úspornými opatřeními, čímž se dosáhne ještě větší úspory? Kupříkladu se může propojit s fotovoltaikou, čímž se úspora může dostat až na 80 %. 

Nevýhod je pramálo

A tím by seznam benefitů tepelného čerpadla rozhodně nekončil. Vždyť se jedná také o ekologickou volbu vytápění, která je moderní a stylový svým vzhledem. Navíc má tichý provoz, což je pro řadu lidí klíčovým parametrem.

Sice se jedná o dražší řešení, ale v případě, že využijete dotační program Nová zelená úsporám, se může cena tepelného čerpadla dostat na svou polovinu. A to se už vyplatí, ne?