Podlahové vytápění je trendem. Nejsou ale lepší radiátory?

Způsobů, jak můžete vytápět svou domácnost, je celá řada. Zatímco někdo volí romantická kamna, jiní jsou zarytým fanouškem podlahového topení. V současné době je podlahové vytápění doslova trendem, ale je pravdou, že se najde skupina lidí, kteří podlahovému vytápění zrovna nefandí. Někteří stále uvažují nad klasickými radiátory, které jim taktéž vytopí domácnost na požadovanou teplotu. Jenže co je výhodnější a lepší řešení? Bez ohledu na to, jestli používáte tepelné čerpadlo nebo ne, tak je třeba se dívat na oba pohledy objektivně.

Podlahové vytápění je praktičtější a úspornější

Na rozdíl od lokalizovaných zdrojů tepla jako třeba kamna a radiátory ohřívá podlahové topení vzduch v místnosti odspoda a rovnoměrně, nevysušuje tolik vzduch a nedochází ani k víření prachu. Určitou nevýhodou je delší reakční doba systému. K vytopení nebo naopak ochlazení místnosti je třeba víc času, a proto je důležitá správně přizpůsobená regulace. Díky této schopnosti je tak podlahové vytápění daleko praktičtější a také úspornější. 

Kromě jiného je jeho instalace prakticky nenáročná. Ohřev podlahy zajišťují zpravidla vytápěcí kabely nebo rohože či topné fólie, které se zabudují do podlahy a které jsou napojené na elektrickou síť. Nemluvíme o nijak náročném způsobu vytápění. 

Ústřední topení s radiátory je ověřenou klasikou

Nejrozšířenější formou vytápění je však stále ústřední topení s radiátory, které se hodí do všech typů obytných domů. Na trhu dnes existuje řada originálních tvarů a barev, a tak se radiátory mohou stát dokonce designovým prvkem.  

Radiátory vyhřejí místnost poměrně rychle, ale k navození tepelné pohody nemusí být vždy ideální. Ohřívaný vzduch stoupá vzhůru, a tak může dojít k velkému rozdílu teplot u podlahy a stropu. Přesto je to ale vhodný systém především do místností, kde potřebujeme častěji regulovat teplotu a které používáme méně, např. ložnice.  

Ideálním řešením pro vytápění vašeho domu může být kombinace klasických radiátorů a podlahového topení. Zajistíte si tak dlouhodobě tepelnou pohodu v místnostech, které obýváte nejvíc a zároveň budete moci rychle vytopit váš dům i v přechodných obdobích na jaře a na podzim a při prudkých změnách teploty.