Zábavní pyrotechnika na oslavy, svatby i nový rok

Přemýšlíte nad tím, že byste si na svou narozeninovou oslavu nechali objednat ohňostroj? Možná vás od tohoto nápadu lidé ve vašem okolí odrazují. Prý je zábavní pyrotechnika součástí jenom oslav nového roku. Jenže to už dávno není tak úplně pravda. Zábavní pyrotechnika je dnes součástí právě i oslav, také svateb nebo různých oslav výročí. 

Mimochodem, věděli jste, že ohňostroje ani petardy a dělobuchy nebyly původně určené k oslavám příchodu nového roku? Číňané, kteří za ohňostroji a obecně za zábavní pyrotechnikou stojí, ji vytvořili proto, aby zahnali zlé duchy, které dokázal zahnat opravdu jenom pořádný hluk a rámus. Odstřelení ohňostroje pro ně bylo daleko praktičtější a lepší, než kdyby praskali bičem nebo řinčeli řetězy. 

Do Evropy se ohňostroje a zábavní pyrotechnika dostala až o několik let později. Uchytila se však o dalších několik stovek let později. Nejprve byla skutečně využívána jenom při oslavách nového roku, ale později se stala součástí i oslav, svateb nebo různých výročí, jak již bylo zmíněno. 

Ohňostroje, petardy, ale také prskavky a dýmovnice

Je třeba konstatovat, že zábavní pyrotechnika – to nejsou jenom ohňostroje nebo petardy, které odpálíte a které se vám rozprsknou na nebi v pestrobarevných tónech. Do kategorie „zábavní pyrotechnika” se řadí také prskavky a dýmovnice, které jsou využívány kupříkladu při svatebním focení nebo partnerském focení. 

To, že se kupříkladu prskavky využívají aktivně i při focení a jsou součástí svateb nebo narozeninových oslav, opět vyvrátilo jeden zažitý zvyk, a sice že jsou prskavky součástí jen vánočních svátků. K Vánocům sice patří, ale stejně tak patří i k jiným oslavám života. 

S pyrotechnikou vždy zacházejte opatrně

Ať už bude zábavní pyrotechnika součástí oslav nebo svateb, vždycky s ní zacházejte opatrně. A to platí v každém případě – v případě ohňostrojů, petard i prskavek. Všechny druhy zábavní pyrotechniky mohou napáchat řadu škod, pakliže je s nimi zacházeno špatně.