Dálniční známky nově elektronicky

Česká republika se konečně přidala ke svým sousedům a rozhodla se používat elektronické dálniční známky. Češi tak od prvního prosincového dne nemusí lepit nálepky na přední sklo automobilu, ale mohou si koupit známku v elektronické verzi. Ta je vázaná na SPZ osobního vozidla a je k zakoupení nejen na internetu, ale také na čerpacích stanicích, případně na hranicích v samoobslužných kioscích (to budou pravděpodobně používat především cizinci, kteří cestují do České republiky).  

Elektronické dálniční známky jsou bezesporu pohodlnější alternativou a jsou mezi lidmi obecně oblíbené. Jejich koupě je snadná, navíc si ji mohou koupit klidně po cestě, kdy budou směřovat na druhou stranu republiky.  

Roční, měsíční a desetidenní 

V souvislosti s elektronickými známkami se nabízí otázka, jak dlouhou platnost budou jednotlivé druhy známek mít. I v tomto případě jsme se nechali inspirovat našimi bratry Slováky. Možnosti jsou tři, a sice roční dálniční známka, desetidenní elektronická dálniční známka a nakonec měsíční dálniční známka, která vyjde na 440 korun. Roční pak vyjde na patnáct stovek a desetidenní na 310 korun.  

Elektronické dálniční známky budou zasílány nejen e-mailem, ale také prostřednictvím textové zprávy. Řidiči si tak budou moct sami zjistit, jak dlouho platí jejich dálniční známka.  

Opět existují výjimky 

Je třeba také konstatovat, že stejně jako v případě klasických papírových dálničních známek, i v tomto případě existují výjimky. Od dálničních známek (a tedy i od těch elektronických) jsou osvobozena vozidla, která jezdí ryze na elektřinu nebo vodík či která využívají hybridního ústrojí a jejich hodnota emisí nepřesahuje stanovenou hranici.  

Automaticky jsou také osvobozena vozidla, která mají speciální registrační značku nebo která přepravují držitele průkazu ZTP nebo ZTP/P.