Nevybírejte z bankomatu v cizině. Proč?

Pokud byste nahlédli do peněženek kolemjdoucích lidí, u většiny z nich byste nenašli žádnou hotovost. Je to především z toho důvodu, že pro mnohé je hotovost v peněžence zcela zbytečná. Proč ji taky nosit, když se na každém rohu nachází bankomat a když se takřka všude dá platit kreditní kartou. Navíc díky tomu, že ve své peněžence nenosíme hotovost, se můžeme radovat z toho, že když nám zloděj ukradne peněženku, kromě karty s PIN by v ní nic nenašel a tedy by nic podstatného neukradl.

Většina lidí tedy vybírá hotovost jenom v době, kdy ji potřebuje. To znamená, že ji vybíráme v okamžiku, když ji potřebujeme, ať už se nacházíme kdekoli. Pokud ale míříte do zahraničí, raději si vyberte ještě na území České republiky, protože podle aktuálních zjištění se vám může výběr z bankomatu v cizině rapidně prodražit.

Kdy vybíráme v zahraničí?

Nejčastěji vybíráme v zahraničí, když míříme na dovolenou či když se na dovolené nacházíme. Dalo by se říct, že z bankomatů vybíráme hotovost právě v současné chvíli, kdy jsou dovolené v plném proudu. Mnozí cestovatelé nenechávají nic náhodě a raději mají u sebe stále nějakou hotovost, jiní lidé jsou zvyklí vybírat si až na místě. Na to si ale dejte pozor, vždyť právě vybírání v cizině je spojována s mnohými zbytečnými poplatky.

Jak nad zbytečnými poplatky vyzrát?

Pokud by se přece jen stalo, že byste vybrat v cizině potřebovali, vybírejte si raději větší sumy peněz. Když si budete vybírat častěji po menších sumách, zpoplatněn bude každý výběr a snadno tak přijdete o několik set korun. Když se však rozhodnete vybrat si raději větší sumu, poplatky nebudou tak obrovské.

Dobré je také zjistit si dopředu, jak velké poplatky za jak velké vybrané sumy jsou. Některé pojišťovny zůstávají na stokoruně, jiné se nestydí účtovat si i více jak pět set korun.