Je zlato za dobrou cenu? Naučte se hledat jehlu v kupce sena

Je vůbec možné a rozumné či zodpovědné investovat v současné nejisté době? No jasně, že ano. Musíte však vědět, do čeho své peníze vložit. Jsou totiž investice a investice. Zatímco některé z dlouhodobého pohledu stagnují, nebo nyní dokonce pod tíhou všech okolností klesají a ztrácí na své hodnotě, některé investice naopak rostou, což může být v očích mnoha lidí překvapujícím zjištěním. Jednou z těchto investic je také zlato – jistota v nejisté době, jak by zkušení investoři pravili.  

Nekupujte zajíce v pytli 

Není tedy tajemstvím, že zlato je v současné době pomyslným majákem či stožárem – zkrátka a dobře možností, jak nedopustit, aby si inflace ukrojila až příliš mnoho z našich úspor. I když dlouho šetřené úspory pravděpodobně neochrání úplně (vždyť inflace stoupla ke svým rekordním hodnotám), může je alespoň částečně zastřešit, aby znehodnocení peněz nebylo tak výrazné.  

Pokud jste se rozhodli koupit si investiční zlato nebo zlaté investiční mince, v současné době mějte oči na stopkách. Vlivem zvýšeného zájmu o zlato je na trhu příliš mnoho podvodníků nebo společností, které chtějí utržit co největší zisk. Proto se naučte rozpoznávat dobrou cenu, ať neprohloupíte. 

Zlato se nikdy nenachází ve slevách 

Ze všeho nejdříve je nutné upozornit na to, že byste se měli mít na pozoru před zlatem, které je takzvaně ve slevě. Pokud na zlaté slitky nebo cihly s přeškrtnutou slevou narazíte, dejte od takových prodejců ruce pryč. Investice se nemohou nacházet ve slevách a u zlata to platí dvojnásob. Sledujte proto obecně stanovené ceny na burzách či trzích a od těch se nějakým způsobem odpíchněte. Pokud narazíte na přílišný rozptyl v hodnotě, raději najděte zlato někde jinde.  

Nekupujte v zahraničí 

Dobrou cenu rozeznáte právě podle komoditního trhu, kde je ostatně nakupování vždy nejvýhodnější a nejlepší. V posledních letech se však investiční zlato kupuje především v zahraničí, respektive se upřednostňuje takzvané zahraniční zlato, především švýcarské slitky. I to se nám promítá do spíše vyšší ceny, kterou za zlato zaplatíme.