Jaguar Land Rover míří na Slovensko. Zahajuje zde výrobu

Automobily mají za sebou skvělý rok. V Česku jsme se dokonce setkali s rekordní výrobou, o šest desetin procenta jsme překonali výrobu automobilů loňského roku. Úspěchů se dočkala především automobilka Škoda Auto, neúspěch ohlásila automobilka Hyundai, které se výroba výrazně snížila. Naopak obrovskou radost má automobilka Jaguar Land Rover, která se rozhodla zahájit vyrobit u bratrů Slováků, konkrétně u Nitry, kde má automobilka nový závod. V nově otevřeném závodě pracuje zatím 1300 lidí, v budoucnu by však měl závod zaměstnávat až tři tisíce lidí.

Nový závod u Nitry má opravdu velkou kapacitu při výrobě automobilů. Kapacita závodu je neuvěřitelných 150 tisíc automobilů ročně. Zatím se má v novém závodu u Nitry vyrábět model Land Rover Discovery, do pár let by se však měla práce závodu změnit – vyrábět by se měl právě zde nový model, který automobilka jistě brzy ukáže světu.

Jaguar jako čtvrtá automobilka působící na Slovensku

To, že se zde začínají vyrábět nové vozy, značí jen o jednom – Jaguar se stal v pořadí čtvrtou automobilkou, která na Slovensku působí. Před Jaguarem na Slovensko zamířila jen německá automobilka Volkswagen, která působí konkrétně v Bratislavě, dále zde působí francouzská značka PSA Peugeot Citroën, která se uchýlila do Trnavy, a dále také korejská Kia, která působí u slovenské Žiliny.

Slovenskému automobilovému průmyslu se začíná dařit

Dalo by se říct, že Slovensku se v současné době velmi daří, co se automobilového průmyslu týče. Jen v loňském roce automobilky působící na Slovensku vyrobily přes milion automobilů, čímž se stalo Slovensko první zemí na světě v počtu vyrobených vozidel na počet obyvatel.

Automobilový průmysl se samozřejmě podílí i na hrubém domácím produktu, podíl automobilového průmyslu na slovenském hrubém domácím produktu činí zhruba třináct procent.