Do Mexika za svátky. Kdy se konají největší slavnosti?

Skotsko člověka nadchne svou tajemností, Mexiko zase svou barevností a vírou lidí. V obou případech se vyplatí zajet do dané destinace ve chvíli, kdy se zde něco působivého slaví. Zaměřme se na Mexiko, které bývá plné velmi atraktivních a pestrých slavností. Pravděpodobně nejznámějším a také nejkrásnějším svátkem je Dia de los Muertos, kdy se oslavuje smrt blízkých. 

Setkejte se se zemřelými

Mexičané jsou v mnoha věcech odlišní od Evropanů. Například i v přístupu k mrtvým. Místo toho, aby je oplakávali, je oslavují a chystají jim slavnosti. Ukazují mrtvým, že na ně nezapomněli a že se s nimi chtějí opět setkat. 

Tato slavnost nazvaná Dia de los Muertos se koná první dva listopadové dny, které jsou zároveň těmi nejvíce barevnými v celém roce. Společně tančí, zpívají, pečou se koláře a vyrábějí se marcipánové figurky kostlivců, případně jiné postavičky z koster a lebek. 

Svátek Panny Marie Gaudalupské pro věřící

Pro nábožensky založené je svátek Panny Marie Gaudalupské, který patří k nejvýznamnějším náboženským svátkům v Mexiku. Koná se v polovině prosince a shlukuje všechny věřící z celé země, kteří se vydávají do katolické svatyně v zemi. 

Toto nejposvátnější katolické místo bylo postaveno na úpatí nejmenovaného kopce. Podle všeho na místě, kde se podle legendy zjevila světice.

Semana Santa, Pascua jako událost roku

K vůbec největším událostem roku však patří mexické Velikonoce, kterým se také jinak říká Semana Santa nebo Pascua. Součástí události je celá spousta náboženských akcí, procesí i ceremonií. Startuje se Květnou nedělí a končí se Bílou sobotou. Celá akce tedy trvá zhruba čtrnáct dní, během kterých mají školy volno, dokonce nefungují některé úřady nebo obchody. 

Celá města jsou plná nejrůznějších figurek náboženských postav, druhý týden se poté nese ve znamení vzkříšení Krista.