Spousta lidí pro své výlety konvenční a obvyklé cíle: hrady, zámky. Kdo ale má v oblibě moderní architekturu, může cestování pojmout jinak. Vydat se za zajímavými objekty, které se v době svého vzniku staly naprostými unikáty. Jedním z nich je Liskova vila, která se v letech 1935–1936 zrodila ve Slezské Ostravě v Čedičové ulici 8.
První doktor práv řeší bydlení
Pouhý den po vzniku samostatného Československa, 29. října 1918 získává titul doktora práv jistý Eduard Liska (1895–1966). Tento muž se stává vůbec prvním doktorem práv v nově zrozené republice. Rozhodne se proto vybudovat nové bydlení a osloví proto kancelář architektů bratří Čestmíra a Lubomíra Šlapetových. Za celou stavbu zaplatí tehdejších 270 tisíc korun československých.
Nechybí obrovská okna
Sourozenci se pro svůj projekt inspirují funkcionalistickou vilou doktora Baensche, kterou postavil Hans Scharoun v Berlíně-Spandau v letech 1934–1935. Celé dílo se nachází ve svahu nad řekou Ostravicí. Západní část domu otočená k řece má jedno patro a plochou střechu. Na druhou stranu, tedy na východ jde naopak o přízemní stavbu. Přízemí ve svahu je zároveň suterénem. Centrem domu se stává obrovská společenská hala. Dominuje jí široký pás oken, který tvoří prosklenou plochu.
Dům vytápí kotel
Moderní je i celý interiér domu. Dosud je zde vybudované funkční teplovzdušné vytápění prováděné kotlem FRAMA, a to i ventilátory a vzduchovými filtry. Teploty v jednotlivých místnostech je možné regulovat. Kuchyň měla už tenkrát elektrický sporák Brown Sigma Boweri, který už zde bohužel není. Topení pomocí kotle i elektrický sporák tvořilo na svou dobu opravdu špičkové vybavení. Dnes je objekt národní kulturní památkou, ovšem dovnitř se dostanete jenom výjimečně.