Má žena na mateřské dovolené čelit nedostatku financí půjčkou? Raději ne

Žena na mateřské dovolené musí ze svých příjmů pokrýt běžné výdaje na domácnost, které platila i před porodem a nástupem na mateřskou dovolenou. Ve stoprocentní výši je musí platit zejména v případě, že je samoživitelkou. V případě, že se na nákladech na domácnost a dítě podílí i její partner nebo manžel, má situaci jednodušší.

Možností je spousta

Ovšem i tak jí zbývá minimum peněz pro sebe, vzhledem k tomu, že vše vloží do domácnosti a dítěte. Pokud žena na MD trpí nedostatkem peněz, přicházejí na řadu půjčky. Naštěstí v současnosti už neplatí situace, když žena na MD nemá šanci získat půjčku. To už je minulostí. Dnes existuje celá řada nebankovních institucí, které půjčují peníze, a dokonce se specializují přímo na ženy na mateřské dovolené. Jedná se v tomto případě o krátkodobý neúčelový úvěr s minimální dobou splatnosti. Srozumitelněji řečeno, jde o to, že žena si půjčí například částku v řádu několika stovek či tisíc korun se splatností většinou do jednoho měsíce. Může si sama určit termín splatnosti, který bude například den či dva poté, kdy jí přijdou mateřské dávky. Tím překlene období, kdy se jí nedostává peněz. Při sjednávání úvěru nemusí nikde dokládat, k čemu získané peníze použije.

Doba splatnosti nepřesahuje měsíc

Protože jde o krátkodobé půjčky, počítá se s tím, že jsou rychle čerpány a samozřejmě také rychle splaceny. Například je možné půjčit si 5000 Kč na 1 měsíc, tedy na 30 dní. Většinou doba splatnosti nepřekračuje už zmiňovaných třicet dní, a to u naprosté většiny poskytovatelů. S tím je třeba počítat už ve chvíli, kdy si žena na mateřské dovolené tuto půjčku sjednává. Výše půjčky obvykle začíná částkou 500 Kč, ovšem může se vyšplhat až na 10-12 000 Kč. Žena by ale vždy měla dobře zvážit své možnosti, aby zvládla půjčku včas a v plné výši splatit. Proto na otázku, zda půjčit v případě nouze odpovídáme: Ne. Připadá to v úvahu jenom v případech, že má třeba žena nepravidelné příjmy, ale ví, že s nimi může počítat. Jinak je to nezodpovědný risk, jakkoli se půjčky ženám na MD nabízejí doslova na každém kroku.