Máte rádi umění? Potom navštivte Bauerovu vilu u Kolína

Kubistický rodinný dům je na naše poměry něco docela neobvyklého. Přitom jde o památku vystavěnou podle návrhu architekta světového věhlasu. Máme na mysli Bauerovu vilu ve středočeských Libodřicích v kolínském okrese.

Velkostatkář má odvahu

Adolf Bauer, majitel velkostatku v Libodřicích se ještě před první světovou válkou rozhodne nechat si vystavět vilu. Osloví k tomu účelu architekta Josefa Gočára (1880–1945). Velkostatkář tehdy skutečně prokáže velkou odvahu, protože vybudovat na venkově dům ve stylu kubismu, vyžaduje opravdovou chuť riskovat. Bauer ji ale má. Josef Gočár se proto v roce 1912 pouští do přípravy projektu a už o dva roky později stojí ve vsi Libodřice nová stavba. Přísně geometrický styl je zde vidět na každém kroku.

Nový styl i nejmenších detailech

Kubistický tvar dává celému domu. Za vzor si bere Gočár kubismus podle známého španělského malíře Pabla Picassa (1881–1973). Architektovi nešlo jenom o hrubou stavbu domu, kubistický sloh se „podepsal“ i na mnoha detailech uvnitř. Nábytek, vázy, lampy či porcelán, a dokonce i tapety reprezentují hranatý styl. Bauerova rodina ale za války o dům přichází a po skončení 2. světové války se sem stěhuje místní správa. Dům se pak roku 1987 objevuje na seznamu kulturních památek. Na rekonstrukci ale nezbývají peníze.

Vyrábějí se dobové repliky

Šanci na opravu přinese teprve Nadace českého kubismu vzniklá po roce 1989. V letech 2005–2010 potom dojde k rekonstrukci domu. Aby maximálně odpovídal původnímu stavu, vyrábějí se repliky původního zařízení včetně třeba dobových kachliček. Od roku 2008 je vila přístupná veřejnosti, a pokud se chcete seznámit s tím, jak vypadá kubismus a poznat krásu tohoto svébytného architektonického slohu, za návštěvu toto sídlo nedaleko středočeského Kolína určitě stojí.