Mít pejska jako životního partnera, to není někdy zrovna lehké a jednoduché. Pejsci jsou živá a aktivní stvoření, která neustále vyžadují pozornost svého majitele. Pokud spadáte do skupiny časově vytížených lidí, nechejte pejska raději v obchodě či v útulku. Pejsci potřebují pozornost, v mnohých situacích musíte čelit velkým dilematům. Například dilematu čelíte v době, kdy cestujete do zahraničí nebo vyrážíte na několikahodinovou cestu. V takovém případě nevíte, jestli pejska máte svěřit ochotné sousedce nebo jestli si pejska nemáte vzít s sebou. Pokud se rozhodnete pro druhou variantu, je třeba vědět, jak s pejskem v autě cestovat.
Cestování s pejskem nemusí být tak složité, jak si mnozí lidé představují. Pejsek umí být i hodný, pokud mu tedy při jízdě dopřejete to, co potřebujete. Cestování se psem zahrnuje několik zásad, na které je nutné dbát a které vám přinášíme.
Zásady cestování se psem:
- Pejska je nutné před cestou vyvenčit. Nechcete přece zastavovat na první benzince, abyste uklidili po pejskovi to, co nadělal. Zápach po pejskově „nehodě“ by v autě zůstal po dobu celé dlouhé cesty, proto pejska vždy před cestou vyvenčete.
- Nutné je mít dostatek vody stále po ruce. Stejně jako člověk, tak i pejsek musí dodržovat pitný režim. Musíte tedy dbát na to, aby při jízdě dostatečně pil. Nesmí se dostat do dehydratovaného stavu, který je pro něj velice nebezpečný.
- Před jízdou svého pejska nekrmte. Mohlo by se mu během jízdy udělat špatně, a to konkrétně tehdy, kdy byste překvapivě zabrzdili nebo vjeli do strmé zatáčky.
- Při jízdě dbejte nejen na pejskovu, ale také na svou bezpečnost. Je nutné pejska během jízdy mít v přepravce pro psy, která zajistí dostatečnou bezpečnost nejen pejskovi, ale také vám. Pejsek z přepravky jen tak nevyskočí na váš klín, při jízdě tedy zůstanete naprosto v bezpečí.
- Pokud s pejskem jedete na několikahodinovou cestu, dělejte během ní zastávky. Doporučuje se dělat zastávky po zhruba dvou až třech hodinách, kdy se pejsek vyvenčí a nadýchá čerstvého vzduchu.