Běhání v zimě se správným outdoor oblečením

Běhání v zimě nemusí být nemožné, i když je to pro ty otrlejší. Pokud se ale dobře oblečete a vybavíte, bude to super zážitek. Utíkat se dá i před zimou a mrazem s tím správným outdoorovým oblečením. Univerzální pravidlo pro běhání v zimě je možná známé i vám. Je třeba se obléknout tak, jakoby bylo venku o 7 °C až 10 °C více. Takže je-li – 15°C, berte to jako by bylo – 5 °C pod nulou. Při běhu se velmi rychle zahřejete a pak i snadno zapotíte. Příliš tlusté vrstvy vašeho oblečení by omezily pohyb a propocená látka brzy studí. Je dobré chránit před chladem hlavně hlavu, ruce a nohy, které velmi rychle ztrácí teplo a ochladí celý organismus.

Jen hlavou totiž unikne až 40 % tělesného tepla, pořídit si čepici na hlavu se vyplatí. Zakryjte celé čelo, aby vám neprochladly horní cesty dýchací nebo třeba i kuklu chránící váš zátylek. Uvažte si šátek přes ústa a nebudete vdechovat studený vzduch. Průdušky nebudou vystaveny tak velkému teplotnímu šoku. Pokud je venku velká zima, stahujeme ramena a snižujeme celkovou intenzitu pohybu i jeho rozsah. Podvědomě si chráníme tělesné končetiny, zejména prsty a pak i krk a hlavu. Přibližujeme je k jádru těla a eliminujeme tepelné ztráty.

Náš mozek na základě informací získanými receptory teploty v reakci na povrch našeho těla zajišťuje tělu ochranu. Kolem rukou a zápěstí je receptorů spousta, ukryjte je tedy rovnou do rukavic. Volte si mikiny a trička s dlouhým rukávem, která jsou opatřená otvorem pro palec. Zápěstí jsou pak v teple i v mrazech. Promrzlé nohy mohou vést k nachlazení. Na zimu si berte boty o trochu větší s místem na prsty a k tomu zimní ponožky až nad kotníky. Stísněné prsty velmi rychle promrzají. Zimní běžecké boty mají mít výraznější vzorek na podrážce pro pohyb po namrzlém povrchu, voděodolné boty nechte na jaro. Jak nasáknou vodou, zůstane voda uvnitř. Zvolte i kompresní podkolenky a moderní funkční materiály izolující teplo, které transportují pot od těla, ať vás nestudí.