Češi a bydlení: na čem si dáváme při stěhování záležet?

Stěhování v Brně, Praze nebo Ostravě – ve výsledku je to jedno. Hlavně, když se budeme nacházet poblíž velkých měst. Ostatně přesně to vyplývá z nedávného průzkumu, který zjišťoval, na čem si Češi po stránce bydlení dávají skutečně záležet. A kromě toho, že by nejraději bydleli poblíž velkoměsta, které je plné nejrůznějších příležitostí, se také uchylují ke koupi vlastního bydlení. A to je značně odlišuje od zbytku Evropanů.

Vlastní majetek místo nájmu

Představa, že lidé žijí do konce svého života v nájmu je pro řadu z nás děsivá. Vyplývá to z nedávného průzkumu, který tak zjistil, že se přesně v tomto lišíme od našich sousedů. Právě Němci nebo Rakušané to totiž mají naprosto obráceně – nejsou tolik majetničtí, ale spíše upřednostňují pohodlnost v podobě nájmu. 

Češi však své bydlení považují za investici, což je ostatně důvod, proč se právě uchylují ke koupi než k nájemnému. Tato investice jim zajišťuje jakési jistoty, i když samozřejmě do jisté míry není větší jistota ani vlastní bydlení, ani nájemné. Každá z těchto možností má svá pro i proti a jistě také svá úskalí. 

Utíkáme z města, ale ne daleko

Nedávná koronavirová pandemie zapříčinila to, že se zrychlil útěk lidí z měst. Najednou se přišlo na to, že ve městech nemáme tolik svobody a už vůbec nejsme tak blízko přírodě, jak bychom si přáli být. Na druhou stranu se však zdráháme opustit ony příležitosti, které zase slibují velká města, a tak se nacházíme někde na pomezí. 

I když koronavirová pandemie zapříčinila to, že jsme mohli začít pracovat z domova, ve výsledku se k práci z domova neuchylujeme příliš mnoho. Stěhujeme se spíše za město, ale nikdy ne daleko od něj, aby nám neušlo nic, co nabízí město, ale ani co nám nabízí venkov jako takový.

Hypotéky nejsou strašáci

S posledním faktem se trochu dotýkáme toho prvního, a sice že jsme majetnickým národem. Ukazuje se, že Češi se hypoték zrovna nebojí, dokonce jsou jim do jisté míry naklonění. A to i přes to, že nepatří nyní k zrovna nejvýhodnějším úvěrům.