Wolframové elektrody a jejich dělení

Chystáte se svařovat jednou z nejčastějších metod – metodou TIG? Pro tyto svářečky budete potřebovat speciální elektrody z čistého wolframu. Nebo se můžete podívat po speciálních elektrodách, které mají další užitečné vlastnosti. Které to jsou?  

Zelená elektroda je z čistého wolframu

Jednotlivé typy elektrod se označují značkami, mají také své barevné označení. První z typů můžete nalézt pod značkou WP, a pod zelenou barvou. Jedná se o čistě wolframovou elektrodu. Tato elektroda má jedinečné využití při svařování hliníkových slitin za pomocí střídavého proudu. Wolfram zajišťuje, že je oblouk stabilní. Tato elektroda není vhodná pro svařování stejnosměrným proudem. 

Cerové elektrody jsou šedé

Dříve se pro elektrody používalo thorium. To je již dnes spíše na ústupu a dává se přednost cerovým elektrodám. Tyto elektrody jsou univerzální a je možné je použít jak pro svařování stejnosměrným proudem, tak i proud střídavý. Tyto elektrody využijete při svařování slitin hliníku, mědi, nebo legované či nelegované oceli. Naleznete je pod označením WC 20, odpovídá jim šedá barva. 

Obsah thoria ukrývá několik elektrod

Svařování tigem je užitečné také pro svařování nerezu či legované oceli. Zde se výborně pracuje se stejnosměrným proudem, kdy se používají elektrody s obsahem thoria. Tyto elektrody se vyznačují dobrou životností i zapalováním oblouku. Naleznete je pod označením WT 10, 20, 30 a 40. Barevně jim odpovídají elektrody žluté, červené, fialové a oranžové. Thoriové elektrody jsou dnes kvůli negativnímu vlivu na zdraví svářeče méně používanou alternativou. 

Bílá zirkonová elektroda

Budete svařovat hliník pomocí střídavého proudu? V tom případě se vám může hodit zirkonová elektroda. Ta bývá označena jako WZ 18 a má bílou barvu.

Lanthan zajistí stabilitu oblouku

Poslední zmiňovanou elektrodou bude wolfram legovaný oxidem lanthanu. Tyto elektrody naleznete pod značkou WL 10, 15 a 20. Zakoupit je můžete v černé, zlaté a modré barvě. Tyto elektrody jsou oblíbené pro svou univerzálnost a stabilitu oblouku. 

Wolframové elektrody jsou buď čisté, nebo legované různými oxidy.