Šampionát ADAC GT Masters je novinkou mosteckého autodromu

Fanoušci rychlých kol a silných výkonných motorů se mohou těšit na další novinku závodního kalendáře mosteckého autodromu. Po úspěšných jednáních s promotérem rozšířil totiž zajímavou a pestrou nabídku o šampionát ADAC GT Masters, prestižní evropský šampionát upravených supersportovních vozů kategorie GT3 se základnou v Německu.

„Jde o skutečnou lahůdku, bude se opravdu na co dívat. Na start se postaví krásné a dravé vozy, jakými jsou Audi R8 LMS, BMW M6 GT3, Corvette C7 GT3-R, Lamborghini Huracán GT3, Mercedes AMG GT3, Ferrari 488 GT3, Honda NSX GT3 nebo Porsche 911 GT3-R,“ vyjmenoval předseda představenstva společnosti AUTODROM MOST Josef Zajíček.

Na severu Čech se jezdci jednotlivých týmů poperou o další příděl bodů o víkendu 27. až 29. dubna pod názvem The Most Show featuring ADAC GT Masters. Sezonu šampionát zahájí závodem v německém Oscherslebenu ve dnech 13. až 15. dubna. „Po trénincích a kvalifikacích každý závodní víkend seriálu vyvrcholí dvěma mistrovskými závody. Jeden se jede v sobotu, druhý v neděli. Diváci si souboje na dráze vychutnají. Každý z nich je totiž vypsán na 60 minut. V autech se střídají dvoučlenné posádky pilotů, výměna se uskuteční při zastávce v boxech,“ popsal Zajíček.
O prestiži a vysoké sportovní úrovni seriálu svědčí podle něj i záštita, kterou nad závodním víkendem ADAC GT Masters na mosteckém autodromu převzal ministr průmyslu a obchodu České republiky Tomáš Hüner. „Těší nás to o to více, že pan ministr je nadšeným fanouškem motoristického sportu, navíc se zkušeností okruhového jezdce,“ upřesnil.

Rychlostní rozdíly mezi vozy ve startovním poli vycházejí z jejich různých konstrukčních koncepcí. K vyrovnání těchto rozdílů slouží systém zátěží, takzvaný Balance of Performance. „Často se tak stává, že v rozdílu jedné vteřiny se pohybuje až 20 vozů, což zajišťuje velmi těsné souboje a vystupňuje dramatičnost závodů. Divákovi se tak nabízí jedinečný zážitek, srovnatelný například s pohledem na vyhrocené řeže okruhových tahačů,“ doplnil Josef Zajíček.

Ve startovním poli se objevují profesionální tovární jezdci, gentlemani i bývalí piloti formule 1. Plejádu evropských jezdců pak doplňují například Američani či Jihoafričani. Někteří z nich se účastní také prestižní speciální série závodů cestovních vozů s třiatřicetiletou historií Deutsche Tourenwagen-Meisterschaft (DTM).
V letošním roce si v ADAC GT Masters odbude premiéru český tým ISR Igora Salaquardy, který vedle německého jezdce Franka Stipplera angažoval svého syna Filipa. Diváci v Mostě tak mohou z plných plic fandit krajanovi, Filip Salaquarda si zase naplno vychutná výhodu domácího prostředí okruhu.

Součástí ADAC GT Masters jsou vložené závody. V Mostě se představí série ADAC TCR, GT 4 Central European Cup a obnovený okruhový seriál Octavia Cup.
V seriálu závodů cestovních vozů ADAC TCR se objevuje i syn čtyřnásobného mistra světa v rally Juhy Kankkunena, Niko. Fanoušci se mohou těšit i na trojnásobného vítěze evropského poháru cestovního

vozů ETCC Petra Fulína, se svým Seatem Cupra se zúčastní také úvodního závodu letošní sezony v německém Oscherslebenu. Na rozdíl od vozů GT jsou vozy TCR hodně limitované přísnými technickými předpisy. Souboje na dráze slibují dramatickou podívanou, na start se postaví na 40 aut.

Kategorie GT4 je určena výhradně pro amatérské závodníky (gentleman drivers), používající vozy v principu uplatnitelné v běžném provozu nebo pro víkendové jízdy na závodních okruzích.
Octavia Cup, týmy, jezdci i diváky oblíbené souboje vozů tuzemské provenience, se vrací po loňské pauze. Díky srovnatelné technice jsou závody velmi vyrovnané.

Návštěvníci závodního víkendu nebudou ošizeni ani o zajímavý doprovodný program. Hlavní atrakci obstará letecká akrobatická show úspěšného účastníka světového šampionátu Red Bull Air Race Master Class Petra Kopfsteina. Program zahrnuje i autogramiádu jezdců či pit walk – účast na startovním roštu těsně před startem jednotlivých závodů. Chybět nebudou atrakce pro nejmenší se zázemím na dětském dopravním hřišti.