Nízkoenergetické bydlení jako povinnost. Projekty domů se mění

Plánujete si postavit vlastní dům, který bude podle vašich představ? Měli byste sledovat aktuální dění na nemovitostním trhu. Například od prvního lednového dne letošního roku vstoupila v platnost vyhláška, která rapidně zpřísňuje podmínky týkající se energetické náročnosti budov. Jinými slovy lze říct, že se od letošního prvního lednového dne nemohou stavit domy jiné než nízkoenergetické. O stavbu nízkoenergetických domů se naštěstí postará firma ORCAN GROUP, s.r.o., která staví i nízkoenergetické domy na klíč. 

Pokud však máte plány, projekty nebo studie budoucího domu v rukou, pokud jste je měli zpracované ještě předtím, než vešla v platnost tato vyhláška, je třeba se připravit na jednu věc, a sice na změnu projektů. A to bude něco stát. 

Úpravy projektů jsou nutnost

I když bychom rádi řekli, že úprava projektů není nutná, bohužel tomu tak není. Úprava, respektive změna projektů je v tomto případě víc než nutností. Naštěstí projektanti vědí, co se aktuálně děje, tudíž mají už řadu řešení, z nichž si stačí jenom vybrat. 

Dokonce někteří vsadili na svou intuici a očekávali to, že vejde v platnost zpřísnění energetické náročnosti budov. Proto už zpracovali projekty v takové podobě, která vyhovuje aktuálnímu nařízení. 

Co musí nově stavba splňovat?

Jelikož vešla v platnost nová vyhláška, nabízí se otázka, co všechno musí stavba nově splňovat. Vyhláška říká, že má mít budova téměř nulovou spotřebu energie. Lze tedy říct, že se domy musí blížit obecným principům pasivního domu. 

V praxi to znamená, že domy musí mít správně zvolený materiál obálky budovy, dále nesmí vykazovat žádné tepelné mosty nebo musí být v domě instalována rekuperace. Dalším požadavkem je, že technologie vytápění musí splňovat požadavky na primární neobnovitelnou energii či že musí splnit stavební výplně předepsané hodnoty.