Jak se připravit na nástup k výkonu trestu

Stalo se vám nebo někomu blízkému, že se vlivem okolností musí dostavit k výkonu trestu? Podívejte se, jak se na to připravit. 

Vždy zůstanete v kontaktu

I když není možné si do věznice vzít svůj mobilní telefon, nebojte se, že byste spolu přerušili kontakty. V mnoha věznicích je povoleno volání v určitý čas. Zároveň jsou samozřejmě povoleny listovní zásilky. Balík do vězení, nebo také dopisy, tak můžete pravidelně odesílat. Nárokový balík do vězení navíc může obsahovat i vítané potraviny, hygienické potřeby a další předměty. 

Jak je to s penězi?

Ve vězení není možné mít u sebe hotovost. Veškeré finanční prostředky se převádějí na číslo účtu nápravného zařízení, kde jsou evidovány pod variabilním symbolem každého vězně. Ve vězení se nicméně používá jiné platidlo, než jsou peníze. Tím jsou tabákové výrobky. I ty je podle zákona možno posílat v nárokovém balíku do vězení. Když se na tomto postupu domluvíte se svými blízkými, budete mít dostatek prostředků na nadstandardní péči v rámci vězeňského režimu. 

Psychologie hraje roli

Před nástupem do výkonu trestu si zapamatujte, že vaše dosavadní postavení ve společnosti pozbývá platnosti. Ve vězení se budete seznamovat s novým okruhem lidí. Snažte se zeptat na to, čemu nebudete rozumět. S lidmi okolo vás jednejte co možná nejuctivěji a opatrně. Bachaři, vychovatelé, sociální pracovníci, spoluvězni i pedagogičtí pracovníci mají své úlohy. Jednejte s nimi vždy velmi slušně a pokud možno diplomaticky. Získáte si tak lepší postavení ve věznici. 

Počítejte s izolací od běžného života

Po čase si zvyknete, že minuty, hodiny a dny zde mají zcela jiný režim. Zvyknete si na nový chod událostí a budete pociťovat odcizení od běžného života. Domluvte se s blízkými, ať vám píší dopisy. V těch budou popisovat své denní úkony i proměny, ke kterým nastává v blízkosti vašeho bydliště. Neztratíte kontakt se svou komunitou. 

Snažte se připravit a dodržujte vězeňská pravidla.