Demoliční práce jsou nedílnou součástí plánované a rozsáhlé rekonstrukce nebo výstavby interiérů. Důvodů, proč se k nim přistupuje může být celá spousta. Pojďme si říct několik situací, ve kterých jsou bourací práce skutečně na programu dne.
Když nemovitost ohrožuje okolí
Domnívat se, že k demoličním pracím může kývnout jenom majitel daného objektu je mylné. Poslední slovo v životě rodinného domu nebo paneláku může mít samozřejmě sám stavební úřad, pokud usoudí že daný objekt svou existencí ohrožuje nejen kolemjdoucí, ale také zvířata (konkrétně jejich zdraví, životy a podobně).
Bohužel v mnoha případech jsou takové domy v majetku obcí a měst, které se však nemohou dovolit jejich rekonstrukci, proto je nařízení o demolici velmi často takovým vysvobozením.
Když je nemovitost postavená na černo
Už jste někdy slyšeli o tom, že bylo někde něco postaveno takzvaně „na černo”? Bohužel v České republice roste počet příbytků, které jsou postavené tímto stylem čili bez získání potřebného stavebního povolení. V takovém případě si však zahrávají, protože pokud jim stavební úřad přijde na takový objekt, nejen, že nařídí jeho zboření, ale také majitel objektu obdrží nemalou pokutu.
A to platí samozřejmě v případě nejen velkých nemovitostí, ale také garáží nebo zahradních kůlen. I na takové objekty se velmi často nutnost stavebního povolení vztahuje, tak pozor na to.
Když chcete změnit dispozice domu
Říkáte si, jak skvělé by bylo, kdybyste si mohli svůj stávající příbytek úplně překopat a vybudovat z něj něco trochu jiného, modernějšího, dispozičně vyhovujícího? Pokud toužíte po změně dispozice příbytku, demolice, tedy v daleko menších rozměrech, jsou na místě. Jen si tedy musíte projít plány říkající, jaká zeď je například nosná. Na tu se zkrátka a dobře nesahá.