Kdy se vyplatí repas tlumičů

Bez tlumičů se bohužel naše auto neobejde. Jedná se o naprosto zásadní autosoučástku, bez které naše vozidlo nepojede tak, jak bychom potřebovali. Tedy plynule a především bezpečně. Je ale vždy nutné kupovat tlumiče nové? 

Bezpečně až do cíle

Když se tlumiče do auta opotřebují, často to na první pohled nepoznáme. Jednotlivé příznaky opotřebení se totiž objevují plíživě. Pomalu se prodlužuje brzdná dráha, auto nedrží svou stopu, při nájezdu do zatáčky vozidlo plave, systémy ABS a ESR nefungují správně nebo zcela vypověděly službu, auto při akceleraci prokluzuje. Tlumiče je nutno vyměnit každých zhruba 60 tisíc kilometrů. Mnohdy ale není třeba kupovat nové. Repas tlumičů vyjde na pár stovek a ušetří vám dost peněz. 

Elektronicky řízené tlumiče

Nejvíce se vám oprava tlumičů vyplatí v případě elektronicky řízených tlumičů. Tyto mají například vozy Alfa, Lancia, nebo také Maserati. Jeden nový tlumič těchto značek stojí většinou více než 20 tisíc korun. Jeho repas vyjde jen okolo tří tisíc. 

Seřizovatelné tlumiče

Obdobná situace je v případě, kdy potřebujeme vyměnit seřizovatelné tlumiče. Takové jsou k sehnání například u výrobce Bilstein nebo Koni. Jeden tlumič zde vyjde cenově na zhruba 12 tisíc, zatímco oprava vyjde mnohem levněji. 

Dvojčinné tlumiče

Opravy se realizují obecně u dvojčinných tlumičů. V některých případech se totiž oprava jednočinných tlumičů nevyplácí. 

Kdy raději koupit nové 

Jedná se o jednočinné tlumiče, jejichž pořizovací cena je okolo 1500 korun? V tomto případě je často repas zbytečný, jelikož by se cenově nevyplatil. Samozřejmost je také repas u závodních tlumičů, jejichž cena je vysoká. U běžných vozidel, která používají jednočinné tlumiče nízkých cenových hladin, je repas často zbytečným luxusem. 

Repasované tlumiče pérování se vyplatí u mnoha značek automobilů nebo motocyklů.