Co dělat, když uteče had?

Podle posledních statistik je chov hada atraktivnější než chov akvarijních rybiček. Možná je to proto, že si lze doma postavit své vlastní terárium z hliníkových profilů stavebnice Aluhobby a navrátit se tak na malý okamžik do dětství, možná je to jenom díky nenáročnosti chovu těchto plazů, kteří budí od pradávna velký respekt (čemuž se nelze divit). Pokud patříte mezi chovatele nebo se k aktivním chovatelům brzy zařadíte, jistě vám v hlavě sem tam proběhne otázka, co byste dělali, kdyby had utekl. No, co byste dělali?

Nachystejte hadovi vhodné obydlí

Abyste předcházeli nespokojenosti hada, která často vede ke snaze uniknout z jeho prostorného terária, vybavte mu obydlí podle jeho gusta. Obecně platí, že velikost terária by se měla rovnat až osmdesáti centimetrům po stránce délky, až padesáti centimetrům po stránce hloubky a až padesáti centimetrům po stránce výšky. 

Co je klíčové, je podestýlka, kterou tvoří většinou substrát, jenž je hadům příjemný. Také v jeho novém obydlí nesmí chybět úkryt zhotovený z kamenů nebo větví. Či miska na vodu (ano, i hadi mívají žízeň). A nezapomeňte ani na zdroj tepla, kterým může být obyčejná žárovka. 

Nezapomínejte ho krmit

Aby se opět předcházelo snaze uniknout, nezapomínejte na pravidelné krmení. Had se nemusí krmit denně, stačí mu jednu menší myšku poskytnout jednou za týden či jednou za čtrnáct dní. Rozhodně ho nekrmte několikrát do týdne, není to jeho přirozenost a mohlo by mu to jenom ublížit. Stejně tak nezapomínejte na jeho pravidelnou stravu – během čtrnácti dnů můžete zapomenout, tak si to raději zapište do kalendáře.

Když had uteče

Pokud se i před dodržování zmiňovaných věcí pokusí had uniknout a ono mu to vyjde, hledejte ho v místech, která vypadají jako úkryt. Čili prozkoumejte plochy pod kobercem, pohovkou nebo křeslem či stolem. Hadi také mají tendenci uchylovat se do rohů místností, proto se podívejte i tam.