Osvětlení koupelny LED světly. Je to dobrá volba?

Jen málokterá koupelna má to štěstí, že do ní proudí přirozené světlo z oken. A pokud ano, bývá okno jen malé, které nedokáže prostor dostatečně osvětlit. Proto je nesmírně důležité vybrat správná světla, která usnadní každodenní hygienu. Využijete LED panely, LED pásky i bodová světla. 

Centrální osvětlení 

Nejdůležitější v každé koupelně je hlavní, centrální osvětlení. Sem se hodí výkonné stmívatelné LED panely nebo LED bodová světla, kterých může být i několik. Centrální osvětlení by mělo mít teplou bílou barvu, která napomáhá relaxaci a navodí v celé místnosti příjemnou atmosféru. Pokud je pro vás ale koupelna pouze místem, kde provádíte pouze nezbytnou hygienu, postačí i neutrální bílé světlo. 

Doplňková světla 

V koupelně by nemělo chybět zrcadlo. Usnadní líčení, holení a celkovou úpravu zevnějšku – pokud je dobře osvětlené. Nejúčinnější jsou světla nebo LED pásky umístěné po obvodu zrcadla, které osvětlí obličej přímo bez vytváření zkreslujících stínů. Takové světlo by ale mělo být spíše tlumené, rozhodně by vás nemělo oslňovat. 

Dekorativní osvětlení je vhodné do relaxační části, tedy do prostorů kolem vany a sprchového koutu. Mělo by být tlumené a příjemně teplé, aby neoslňovalo koupajícího se člověka. Vhodné jsou opět LED pásky v různých barvách nebo podhledová světla, u kterých se dají měnit barvy. 

Bezpečnost především 

Při výběru světel do koupelny je třeba mít na paměti, že musí být vhodná do vlhkého prostoru. Měla by odolat páře, ale i stříkající vodě. Rozhodující pro vás bude stupeň IP krytí, který sestává ze dvou číslic – první značí ochranu proti vniknutí pevných těles, druhá stupeň vodotěsnosti. Čím je číslo IP vyšší, tím vyšší je i ochrana. Světlo v koupelně by mělo splňovat alespoň IP 44, v případě instalace nad vanu či sprchu IP66. Koupelnová svítidla by měla být zcela zakrytá, jinak hrozí jejich rezavění či poškození žárovky.