Nejslavnější pokrmy světa, které si nás získaly. Víte, odkud pochází?

Co jste měli dnes na oběd? Zatímco někdo odpoví že skvělé těstoviny se slaninou a parmazánem, jiný si dopřál sushi. V obou případech mluvíme o velice oblíbených pokrmech, které u nás zažívají obrovský boom. Zejména sushi, i když je dražší, si dopřáváme minimálně jednou do týdne. Většinou využíváme rozvoz ze sushi restaurací a barů a vychutnáváme si skvělé rolky plněné lososem nebo zeleninou v pohodlí domova. Zmiňovanými pokrmy však seznam oblíbených a slavných pokrmů ani zdaleka nekončí. Co třeba taková pizza? O jejích kořenech se ještě donedávna vedly dlouhé diskuze.

Pizza patří bezesporu mezi nejslavnější pokrmy světa

Zatímco těstoviny se slaninou a parmazánem se daly považovat za oblíbené jídlo, sushi zase mezi slavné (a taktéž populární). Pokud bychom však měli vyjmenovat jídlo, které nejen slavné, ale také víc než oblíbené, zmínili bychom pizzu. Věděli jste, že o jejích kořenech lidé ještě donedávna horlivě diskutovali? Zatímco někdo tvrdil, že její kořeny sahají až do dávného Egypta, jiní si pevně stáli za tím, že se jedná o ryze italský pokrm. Kde je tedy pravda?

Je pravdou, že stačí Egypťané vyráběli slané koláče. Je však třeba konstatovat, že se jedná o předchůdce pizzy, nikoliv o pizzu jako takovou. Ta skutečně vznikla až o několik let později v Itálii, konkrétně v Neapoli, a odtud se rozšířila do celého světa. 

Kde má své kořeny tatarský biftek?

Tatarský biftek (nebo také tatarák) patří k oblíbeným pokrmům mnoha z nás. Co je však otázkou, tak to, kde se vlastně vzal. Opravdu za ním stojí Tataři, jak se povídá v hospodě u piva? Nebo své kořeny má tento skvělý pokrm někde zcela jinde?

Podle všeho je kolébkou tatarského bifteku Paříž, kde se pokrm začal servírovat ke konči 19.století. Od samotného počátku se však jednalo o syrový steak, jenom jeho jméno se postupem času měnilo. Nejdříve se mu říkalo americký biftek, ale ve chvíli, kdy se k němu začala servírovat tatarská omáčka bylo rozhodnuto o novém názvu – tatarský biftek.