Záclony: jak si vybrat správný materiál?

Při nákupu nových záclon můžete být překvapeni, kolik možností máte v nabídce. Každý materiál může mít různé vlastnosti a nároky na péči. Proto je dobré je znát. Záclony mají základní funkci: zvýšit soukromí v místnosti, chránit se před sluncem a udržovat chlad v místnosti, dekorační funkce. Abychom mohli těžit ze všech funkcí, je třeba správně zvolit materiál záclon.

Bavlna

Jedná se o velmi oblíbenou volbu. Hodí se na dřevěné i kovové garnýže, vyrábí se v celé spoustě barevných provedeních. Její předností je to, že poskytuje soukromí, ale světlo zcela neblokuje. Pro větší pevnost se bavlna často míchá se lnem. Látka se snadno udržuje, nepotřebujete ji nosit do čistírny. Je poměrně levná.

TIP: Metrážové záclony vyberete o velikosti jakou chcete

Len

Len je tvrdší materiál než bavlna. Lněné závěsy obvykle obsahují příměs polyesteru, díky které se snadno udržují. Neposkytují dostatečné soukromí, takže jej použijte do místností, kde tuto vlastnost nevyžadujete. Len se může pochlubit proti plísňovými a antibakteriální vlastnostmi. Výhodou lnu je to, že si zachová svou barvu dlouhou dobu a nevytváří statickou elektřinu.

Polyester

Tentokráte se nejedná o přírodní materiál. Je cenově dostupný a v nabídce je ve spoustě barevných provedení a velikostech. Vyznačuje se snadnou údržbou, odolností a pevností. Tento materiál poskytuje soukromí a je odolný proti pomačkání. Taktéž se může pochlubit prodyšností a voděodolností. Můžeme je dostat v kombinaci s bavlnou, vlnou či hedvábím.

Voál

Jedná se o nepružnou tkaninu vyrobenou z bavlny nebo z bavlny smíchané s polyesterem. Patří mezi stylové závěsy, které ale nedokážou poskytnout soukromí. Dostupné jsou ve spoustě barech, vzorech a velikostech. Velmi dobře propouští světlo, jsou téměř průsvitné.

Hedvábí

V létě chlad a v zimě teplo – to je základní vlastností hedvábí. Jedná se o neprůhlednou látku, která poskytuje dostatek soukromí. Jedná se o elegantní materiál, který ale vyžaduje vysokou údržbu a profesionální čištění. Cena je poměrně vysoká.