Jak mít i v malé garáži vše potřebné?

Když si necháváme stavět garáž na klíč, tak nejspíš s vidinou, že v ní budeme uchovávat náš automobil. Jenže postupem času se z montované garáže stává skladiště nebo dílna a prostor na vůz v ní už možná ani nezbývá.

Jak se tomu vyhnout?

Základem je organizovanost, pořádek a důkladné rozmýšlení. 

Pokud jste se do stavby garáže ještě nepustili, ale už teď víte, že v budoucnu zde chcete mít víc než jen automobil, zvažte pořízení dvojgaráže. Zbyde v ní dostatek prostoru jak na auto, tak na dílnu a při parkování nebudete muset počítat každý centimetr, abyste se dovnitř vešli. 

Do montovaných garáží už dnes není problém zavést elektřinu. Osvětlení se bude hodit nejen při práci a úklidu, ale také při zmíněném parkování. Je dobré také garáž izolovat, jelikož ji s největší pravděpodobností nebudete chtít vytápět a zima by mohla poškodit vybavení uvnitř. 

Jak efektivně využít malý prostor? 

Pokud už máte garáž postavenou, nebo na dvojgaráž nemáte místo, snažte se malý prostor co nejefektivněji využít. Nejjednodušší je pořízení klasických kovových regálů nebo několika polic, které navrtáte nad sebe. Finančně nákladnější, ale mnohem efektivnější jsou speciální garážové úložné systémy. Ty jsou tvořené kolejničkami, na které se uchycují jednotlivé závěsné komponenty. Výhodou je, že sám o sobě garážový systém nezabírá téměř žádné místo, o všech předmětech a nářadí máte dokonalý přehled a nemusíte se bát na něj zavěsit ani jízdní kolo nebo hliníkový žebřík. 

V garáži udržujte pořádek. Regály, police ani garážový systém nepřetěžujte, hrozí nebezpečí úrazu nebo poškození majetku. Vždy po sobě uklízejte věci na jejich místo. Na malé drobnosti (šroubky, menší nářadí) si pořiďte plastové boxy. Kartonové krabice nejsou vhodné, protože neodolávají vlhkosti. Pokud má být garáž zároveň dílnou, nechte si zde místo na pořádný kovový ponk.