4 chyby v péči o papoušky

Papoušci se řadí mezi nejčastěji chovaná zvířata v naší zemi. Aby byli spokojení a chov se vám dařil, je třeba se vyvarovat základním chybám. Dejte si pozor zejména na tyto čtyři omyly začátečníků. 

Voliéru nepotřebuje

Během lockdownu jsme si uvědomili, jak je životní prostor důležitý. Zatímco naše tělo se může procvičit i na menším prostoru, naše psychika trpí a trpí. Venkovní voliéry z hliníkových profilů zajistí dostatek prostoru pro let na čerstvém vzduchu i vašemu papouškovi. Také ptačí klece musí být dostatečně prostorné – například pro dobu, kdy budete na dovolené. 

Vše zvládneme sami

Když si pořizujete prvního papouška, vždy chybí jedna podstatná součást výbavy – se zvířetem byste si totiž v ideálním případě měli odnést také telefonní kontakt na jeho přímého chovatele. Ten vám později poskytne všechny potřebné informace k tomu, jak zvířeti zajistit optimální životní podmínky. Myslet si, že zvládnete všechno sami, je jeden z největších omylů. Zkušení chovatelé ale často nabízejí také chovatelský servis. Ten vám pomůže v případě, že by se zvířetem nebylo něco v pořádku. 

Nesprávná výživa

Myslet si, že papouškovi nevadí, když se krmí z našeho talíře, je velmi naivní. Je tomu bohužel přesně naopak. Nesprávná výživa může vést k mnoha zdravotním potížím. Raději svého papouška cvičte na oblíbené pamlsky pro papoušky, než aby vám dělala radost jeho přirozená zvědavost při objevování svého okolí. 

Voda? Tohle stačí

Papoušci potřebují mít neustálý přístup nejen k ptačímu zobu, ale také k čisté vodě. Pokud si myslíte, že jim bude stačit párkrát týdně dosypat krmivo a vodu, jste na omylu. Vlivem vodního povlaku si totiž může papoušek způsobit zdravotní potíže. Misku denně vymývejte. Poté ji naplňte čistou vodou. Denní výměna vody je ta nejlepší prevence potíží. 

Základní chyby se mohou vyskytnout během prvního měsíce, kdy papouška máme. Poté by se již neměly objevovat.